Dead of Dylan Days is not the End

Tak a je to za námi. Tíha odpovědnosti spadla z ramen a mohlo by být lehčeji na duši i na těle. Ale ... Ale popořádku.

Desítka je pivo spíše konzumního charakteru - k Dylan Days, byť už dosáhly stejného stupně zralosti, se ovšem ten přívlastek zrovna moc neváže. Deset let - to už člověk není usmrkanec a ještě s ním netříská puberta. Ideální věk. V nejlepším přestat. Ale to se nám to zase hned na začátku sesmeklo ke konci. Tak ještě jinudy.

Bylo nebylo. Nejprve nebylo a potom bylo. Pamatujete Beggars Banquet ve čtyřiadevadesátém? Joj, to byly časy. Plno mladického elánu a nadšení. A naivity, neřkuli blbosti. Přežili jsme to však a máme na co vzpomínat. A když si člověk nedá říct, pomozme mu tam. A tak se zrodily Dylan Days. Zpočátku velmi ambiciózní a hýčkané jako většina novorozeňat, ale i když tvářička zůstávala i nadále usměvavá, v plínkách přibývalo stále hutnějšího obsahu a kdo se tím má pořád zaobírat, že. Takže zákonitě došlo na poslední valčík.

Oznámení, že daňkovický kulturáček, který byl svědkem nejednoho nezapomenutelného zážitku, bude uzavřen, neb o něj nemá kdo pečovat (i barák lze šoupnout do domova důchodců), spadlo jako dárek z čistého nebe. Poslední léta byla poznamenána rozpačitostí a jen vždy vydařené večerní a noční sobotní hraní zakrývalo zvetšelou rouškou skutečnost, že není cesty dál. A když z nás teď objektivní skutečnost sňala břímě rozhodování. kdy zakroutit krčkem zdechávajícímu mazlíčkovi, vybudilo nás to k myšlence uspořádat bujarou pohřební veselici. Čím že je to dlážděna cesta do pekla?

Parte bylo rozesláno široko daleko a to i naozajstnou poštou a s mírným předstihem, k čemuž v posledních letech obvykle nezbýval dech. A výsledek se ... doktor Plzák (pozor, nezaměňovat se známým kolektivistou bootlegů) by pravil: "erekce poněkud vláčná". Začátek nevypadal špatně - tak tomu ostatně bývalo i dříve. Přes předpovídaný celovíkendový déšť nebylo v pátek počasí vůbec nepříjemné. A když se sluníčku ještě trochu pomohlo ohněm v kamnech ... Začínalo se netradičně téměř včas přeměnou kulturního domu v Bob Dylan Building za pomocí množství nakopírovaných fotografií a výsledek byl docela roztomilý. Dokonce i návštěvníci se začali trousit, v jednu chvíli jich dorazilo najednou tolik (asi osm), že jsem začal být až trochu nervózní, co se děje. Ale žádný boom se nakonec ani letos nekonal a vše plynulo svým obvyklým korytem. Po části Eat the Document, jíž byl otestován DVD přehrávač, nastala chvíle pro naprosto zcela a pouze akustický koncert. Barvy Hoochie Choochie Bandu, který měl s Honzou Sobotkou dát repete jejich real accoustic vystoupení ve Středozemi, hájil pouze basista, o to skvělejší však byl výsledek. Kamna příjemně žhnula a do duší i uší zhruba půldruhého tuctu přítomných se rozlévala pohoda jakož i jiné tekutiny. Honza byl také ve veliké pohodě a to nejen hráčské a koncert jevil známky šou v míře, jakou jsem u něj ještě nezažil. Vyloženě povedená záležitost - unplugged jak se hrálo v dobách, kdy to slovo ještě nebylo vynalezeno. Vzápětí bylo možné porovnat, kterak si obsah onoho pojmu vykládá sám mistr. Jeho koncert v MTV z pětadevadesátého vyšel nedávno na DVD a má své světlé momenty, ale mezi námi děvečkami - takový nářez to zase není. Prostě standardně dobrý Dylanův koncert. Jako zákusek jsme si dali hodinový sestřih klipů, některé jsem ještě neznal a třeba vyžilý stařík v Blood in My Eyes je skutečně kouzelný. A když jsme pak balili krám, vyloupl se ze spacáku na zadním pódiu jediný návštěvník, který se tam uložil na noc, chopil se své kytary a zpříjemnil nám čerstvou hodinu nového dne. Slovo dalo slovo, prý byl před časem na koncertě Marcela Kříže, ten ho nadchnul pro Dylana a tak se přijel podívat, co to obnáší. Výborně, Marceli, jen tak dál, by se chtělo zvolat, kdyby se nejednalo o derniéru.

Sobota se také zpočátku tvářila chladně, leč přístupně, tedy slunečně. Díky tomu nepůsobily nepříliš zalidněné útroby kulturáčku v časném odpoledni tak depresivně jako tomu občas touto dobou bývalo v minulosti. Navíc bylo možné za oknem zahlédnout velblouda popásajícího se na pampeliškách. Kde se v Daňkovicích vzal, nemám ponětí, ale viděli ho i ostatní (bylo ostatně brzké odpoledne a já jsem nepožíval alkoholických nápojů). Na začátek jsme si dali Poslední valčík, dokument o rozlučkovém koncertu kapely The Band, který jsem toužil vidět už dávno a teď na to konečně došlo. Příjemný zážitek, nebudu se snažit popisovat, zajděte se podívat. Navázal Ondřej Krista rekapitulací spolupráce Dylana s The Hawks a The Band a ukázkami z bootlegů, jimiž je zdokumentována. Pak Honza Sobotka, téměř již pozbyvší hlasu, pár větami přiblížil zákulisí vztahů členů Bandu, jak ho viděl bubeník Levon Helm (i na Poslední valčík ledacos prasklo, ale nekažme si dojem). Tou dobou už venku slušně pršelo a zvolna se trousili muzikanti. Úvodní Dým Mariána Dočadila se ukázal být trochu omylem. Zruční muzikanti, ale pojali to jako svůj koncert s bonusem dvou dylanovek. Následující Jericho s hostujícím Petrem Bublákem místo nepřítomného Pavla Juna hrálo oproti tomu jen a pouze mistrovy kusy z gospelového období a empírové burlesky. Honza Sobotka s Pavlem Všianským (ten přijel v pátek z Brna na kole a v sobotu si udělal výlet po Vysočině, tak jsme vzhledem k dešti ani nečekali, že se ještě vrátí) dali třemi kousky ochutnat těm, kdo prošvihli páteční generálku a díky skvělému nazvučení (brand new aparát!) se i Honzovi vrátil hlas, večer začal gradovat. Marcel Kříž nejprve uvedl Honzu Řepku, onoho mladíčka z pátku. Už když odpoledne asistoval při nazvučování, zaujal nejen mne a když teď zahrál tři dylanovky, bylo to v jeho podání opravdu zaznamenáníhodné. Jednu zpíval v orginále (ha, mozek si teď odmítá vybavit, zda to byla It´s All Over Now nebo It Ain´t Me Babe - a to jsem mu klečel u nohou coby držák textu), dvě se svými velmi dobrými, knihou Víc než jen hlas nezatíženými překlady. Pak naběhl Marcel se svým bandem a vydával se až do morku kosti. Oproti minulému roku ubrali na tvrdosti, řekl bych, že k prospěchu věci. Petr Bublák je již inventářem Dylan Days, hrál na všech. Tomášovi chybí pár zářezů z prvních ročníků (zato zase vozí krásné grafiky), ale společně patří k absolutnímu vrcholu toho, co kdo může z Dylanových písniček vymáčknout (kromě mistra samotného, samozřejmě - i když ... slyšel jsem vyprávět ty, co ho zažili v bídnějším rozpoložení ...). Skvělé. Fumas a jeho parta alias Původní Bureš zahájili závěrečný blok songem o Ferovi ze Smíchova (Hurricane Carter z české kotliny) a přes další dylanovky se dostali až k songům ze své nové desky, aby bylo zřejmé, kde tkví jeden z kořenů jejich činění. A na závěr se ještě Tomáš Bublák chopil kontrabasu a zazněl poslední valčík.

Tak a je to za námi. Bylo to krásných deset let a bylo toho akorát. Ne, že by se mi snad Dylan omrzel. Ale už nám holt není čtyřicet a než servírovat nedopečené koláče, to raději péct rohlíky. Dylan Days to mají za sebou, ať jim je země lehká. Bude-li zájem, bude se možné setkat napřesrok soukromě v úměrnějších prostorách. A padla i nabídka, že by se někdo ujal sobotního koncertu. Uvidíme. Sledujte parkovací automaty a aktuální informace na těchto stránkách.

TL 23.5.2004


Zpět na hlavní stranu