BOB DYLAN

27. 4. 1999 Linz, Sporthalle

Linz

Po osmi letech tedy opět na Dylanovi v Linci. Lístků do pětitisícové haly je dost, nejspíš proto, že Bob hraje v příštích dnech ještě ve Štýrském Hradci, Vídni, horském Ischglu (kde ho budou muset na místo konání koncertu, jehož výtěžek je určen pro obce postižené lavinami, nakonec dopravit rolbou, protože odmítne lanovku i vrtulník) a také v sousední Lublani a Mnichově. Během čekání před halou se spustí liják a hromobití, konečně se s velkým předstihem ocitáme uvnitř a spolu s tvářemi známými z Daňkovic a Plankensteinu zaujímáme velmi výhodně položené židličky. Během čekání vyhrává z beden jakási klavírní hudba zcela klasického ražení, což je mnohem příjemnější než obvyklá porce zvukařského nevkusu.

"Columbia recording artist..." nastupuje s půlhodinovým zpožděním. Do tmy blýskající reflektory rozfázují už beztak dost bizarní Dylanovy pohyby, pak se vše rozzáří a v countryově lehkém a rockově řízném tempu se rozjíždí první část koncertu, kterou bychom - alespoň podle užitých nástrojů - asi stále ještě měli nazývat akustickou. Všichni v hale si stoupnou, jako když příjde pan učitel - a jako při státní hymně už zůstanou stát až do konce.

První číslo je svižná deadovská Friend Of The Devil, druhé My Back Pages (s úsměvy při "I was so much older then...."), prvními komickými výstupy během instrumentálních meziher a také první a poslední harmonikou, přivítanou poněkud přemrštěným jásotem - jako kdyby polovina haly přišla jen kvůli téhle folkařské rekvizitě. Přitom se tu děje mnoho daleko zajímavějších věcí: Bob hraje po celou první polovinu večera sóla, na rozdíl od pražských koncertů už zcela plnohodnotná. V kapele jsou hned dvě pro nás nové tváře - místo J.J. Jacksona zaujímá impozantní postava apačsky vyhlížejícího Larryho Campbella a na Watsonově židli teď sedí David Kemper, z něhož ovšem za brýlemi, bicími a pod kloboukem toho nezbývá mnoho k vidění.

Co přesně zde mají znamenat Masters Of War těžko říci, ale obecenstvo si to každopádně tak či onak spojuje s nepříliš vzdáleným bojištěm. Mezi zpěvem Dylan hraje stručné bluesmanské kytarové odpovědi, proběhne také krátká přestřelka mezi jeho Gibsonem a Campbellovým Martinem. Legrace pokračují skvělými parodiemi na pohybové zvyklosti rockových kytaristů a velkopanskými gesty při potlesku - His Bobness je dnes zjevně v obzvláště dobrém rozmaru. It's All Over Now (Baby Blue) je uvařeno hodně natvrdo, nicméně s melodickým, bezmála mládkovským kytarovým sólem.

Navzdory všem proměnám se dají písničky okamžitě rozpoznat, zvuk kapely i Dylanův zpěv jsou srozumitelné, přehledné a drží pevně pohromadě. Vtěšina čísel se navíc promění v nezvykle smysluplný jam. Co píseň, to nový zážitek: v Tangled Up In Blue jedinečné rychlopalné frázování, a také spodní osvětlení, které rázem změní halu ve velmi intimní prostředí s poněkud strašidelnými stíny muzikantů. It Ain't Me, Babe je snad 'nejakustičtější', v dlouhém instrumentálním závěru Campbell hraje fingerpicking, Baxter opouští steelku a přechází na mandolínu, ale Desolation Row je ale už zase pěkně nahlas a naostro.

Pak najednou tma, není jasné zda vypadl proud nebo zda začíná přestávka - ale nic takového, přestávka se nekoná a proudu je teď ještě víc, protože Bob tu stojí se stratocasterem a Larry s jakousi masitě znějící pololubovkou (nejsme ovšem v Manchesteru 66', a tak nikoho tenhle střih nevzrušil, ostatně vzhledem k hlučnosti předešlé části nebyl nikterak radikální).

Prvními plnoproudými kousky, v nichž konečně začíná sólovat Campbell, jsou I Can't Wait a Not Dark Yet - ta je pro mnohé diváky zjevně vrcholem koncertu (obě novinky zněly velmi podobně albovým trackům, na jejich deformace dojde nejspíš až v příštím tisíciletí). Nálada na palubě stále skvělá, zvláště ti v první linii si příjdou na své, neboť Bob na ně dělá jeden přívětivý ksicht za druhým.

Elektrifikovanou půli koncertu provází měnící se barevné pozadí, nejprve fialové, při následující Stuck Inside Of Mobile (With The Memphis Blues Again) zlaté. Vše je teď v pohybu: Tony, osvobozený od kontrabasu, tančí s baskytarou kolem pitvořícího se Boba, frázujícího can thiiiiiiiiiiiis... really beeeeeeeee... Rozpálené tempo nepoleví ani v melodické, leč úderné She Belongs To Me a samozřejmě už vůbec ne ve finální Highway 61 Revisited. Celá elektrická část proběhla jakoby jedním dechem, na jeden zátah.

Krátká přestávka před přídavkem je naprosto formální, ve skutečnosti začíná vlastně jakási třetí část koncertu (a to i s odlišným svícením), představující skvělou rekapitulaci: nejprve novinka Love Sick, pak hutná rhythm&bluesová klasika Leopard-Skin Pill-Box Hat s dalšími šprýmy, a nakonec pro pamětníky akustická Blowin' In The Wind, velmi melodická, s vícehlasem muzikantů.

Skutečným přídavkem je nakonec při už rozsvícených světlech uječená Not Fade Away, kterou rozdováděný band uzavírá deadovský rámec koncertu. Linecké zastavení tohoto I'LL BE ALL SMILES TONIGHT TOUR (jak jsem si je sám pro sebe pojmenoval podle jednoho starého kousku od A.P. Cartera) je za námi - mezi mnoha silnými dojmy nacházím i nečekaný pocit nasycenosti a v první chvíli dokonce ani nezávidím majitelům vstupenek na další koncerty. Druhý den ráno už ano.

Jan Sobotka (Rock & Pop č. 6/1999)

P.S.: Právě začínající americké turné společně s Paulem Simonem (oba umělci společně půlhodiny) má prý pokračovat na podzim v Evropě.


Zpět na hlavní stranu