May Your Song Always Be
Sung

May Your Song Always Be Sung Again - The Songs of Bob Dylan Vol. 2 (BMG 78:15)

Druhý díl již x-té kolekce dylanovských coververzí je šit podle stejného střihu jako před časem vydaný díl první, kde hostovali mimo jiné José Feliciano, Jeff Healey a Leningrad Cowboys. Nyní se vydavatelům podařilo postoupit o krok dále: najdeme tu přinejmenším tři známé, velevýznamné nahrávky, kvůli kterým si tohle album - pokud si tedy doma budujete sbírku dylanofilií - pořídit prostě musíte. Především je to legendární Elvisova nahrávka Tomorrow Is A Long Time, dále skvělá Wicked Messenger Patti Smith a konečně závěrečný bonusový track, který ovšem pro změnu není dylanovskou coververzí, ale jde o raritní první take Belafonteho Midnight Special z 2.února 1962 (autor sleevenote se dušuje, že toto je konečně to správné datum) s dvacetiletým Dylanem na harmoniku.

Po těchto vcelku jasných věcech se dostáváme k už spíše diskutabilnímu zbytku. Etta James mohla z úvodní Gotta Serve Somebody podle mého soudu vytřískat víc, ale spolu se závěrečným Kenny Wayne Shepardem (Everything Is Broken) představuje alespoň nepochybnou bluesovou jistotu.

Pokud jde o radikálnější překopávky, pak to asi měli být hlavně Articolo 31 s Like A Rolling Stone se samply originálu a rapem v italštině, Kiko Veneno a Juan Perro s Memphis Blues Again ve španělštině a Gerd Köster s německou verzí Blowin' In The Wind - nic z toho ale zdaleka není taková bomba, jak by se mohlo zdát. V tomto směru zdaleka nejzajímavější je s nedbalou elegancí vystřižená instrumentální verze - mimochodem velice chytře zvolené - I Want You Garyho Burtona se šprýmovným pobíháním basy a bludnými poryvy dechových nástrojů.

Z další všehochuti (Cowboy Junkies, Nina Simone, King Candy, Steve Young, Ann Christy, Odetta, Melanie, Stone Country, The Vacels) lze upozornit na docela dobře zvládnutý T.V.Talkin' Song německých Heartland a konečně není možno nezmínit hodně dobrou Just Like A Woman interesantní chicagské rodačky českého původu jménem Barbara Gosza.

Jan Sobotka


Zpět na hlavní stranu