freemusic.czfreemusic.cz
Celkem MP3: 2376
News
MP3
Software
Kapely
Kontakt
Programy klubů

 • Akce

 • Letní festivaly
  Nástěnka
  Přehled akcí
  Kluby
  Zahraničí
  Přidat..


  HP SureStore

 • Z obsahu

 • Nové MP3
  Recenze alb
  Live..
  Okolo MP3

 • Užitečné

 • Diskuzní fórum
  Bazar
  Soutěže
  Odkazy
  iRádia
  Výroba CD

 • FreeMusic

 • Přidat MP3
  Napište nám!
  O FreeMusic
  Archiv Doklubu!


  Kontaktní e-mail

  CDR Server o vypalování

  Radium
  Poslouchejte stream Radium

  Infoservis - co se děje v krizových oblastech

  říjnový ultram:x
  Transgasnet
  Dylan tu byl
  Redakce - 29.10.2003 00:00

  Toto není cvičení z povinné úcty. Toto není vyznání staromilcovo k hrdinovi, kterého jsme dostali jako dědictví po otcích. Ještě čtrnáct dní před koncertem jsem zvažoval, jestli nemám nabídku z Freemusic přepustit někomu, kdo je méně na pochybách o účelnosti návštěvy Hadamczik Areny. Dnes bych toho litoval. Protože ačkoli se obvykle říká, že poprvé je to vždycky nejlepší (což i ve věcech amorosních považuji za tvrzení spíše nepravdivé), pak v případě pražských návštěv Boba Dylana to až na další bylo nejlepší potřetí. Což bude dokázáno.

  Setkání s veteránem rock'n'rollových válek přináší tři problémy. Za prvé: není už přeci jen příliš stár a opotřebován? Za druhé: nezapůsobí podivínské rysy jeho povahy, tak často zdůrazňované, kontraproduktivně? A za třetí, které vyplývá z předešlého: co vlastně uslyšíme (a Dylanův katalog svému tvůrci a majiteli umožňuje postavit koncert na tisíc a jeden způsobů)? Nebude nám naservírována směs tak exotická, že se nám záhy přejí?

  Co
  Kolega Sobotka, vrchní strážce posvátného ohně a jeden z největších expertů na téma Dylan v Čechách, označil první pražský koncert v červenci 1994 za svého druhu výchovný koncert. Něco na tom - porovnáme-li si playlisty z onoho večera s nejbližšími zastávkami Dylanova turné - bylo. Třídenní štace v březnu 1995 už byla, přijmeme-li tu hru, maturitou: extrabuřty z Basement Tapes či New Morning byly toho času spíše výjimkou. Dvacátého třetího řijna Dylan nesestavil nijak výjimečné menu, srovnáme-li jej s hostinami třeba v Lipsku nebo v Budapešti, ale přesto od obou předešlých odlišné.

  Především: nečekaný důraz na poslední album Love And Theft. Jistě, v čtyřiadevadesátém by se při prvním slyšení akustické překopávky amerických tradicionálů z tehdejší novinky World Gone Wrong příliš nehodily. Ale pět písní ze sedmnácti plus stále ještě dosti čerstvá Things Have Changed, to je slušný zástup. Řečené zvláště vynikne, když si uvědomíme, jak Dylan tentokrát ignoroval svá silná alba z poloviny sedmdesátých let. Mezi All Along The Watchtower (1968) a Cat 's In A While, nečekaný zástupce Dylanova tvrdošíjně prosazovaného alba Under A Red Sky (1990, obvykle z něj hrával God Knows) zela díra, v níž jako nahý v trní trčela Every Grain Of Sand z obdobné popelky Dylanovy diskografie, alba Shot Of Love (1981). V tomto ohledu se pražský koncert podobal spíše budapešťskému, v Lipsku Dylan přepustil místa po dvou novinkách Seňorovi ze Street Legal (1978) a oblíbené Man In A Long Black Coat z roku 1989.

  Prodělali jsme na tom? Nemyslím si. Samotného mne snad mrzí jen absence čehokoli z výjimečného alba Time Out Of Mind ze sedmadevadesátého, ale jak říká společenský publicista D., u umělců s takovým repertoárem je trestné, když nezahraje Like A Rolling Stone.

  Jak a s kým
  Především bych se měl omluvit za omyl stran doprovodné kapely z pozvánky na koncert. Dylan si ponechal jen baskytaristu Tonyho Garniera, muže s vizáží falešného hráče z mexického pohraničí, vizuálně skvěle zapadajícího mezi kukuče kumpánů z Love & Theft Company (v níž jen kytaristu Charlieho Sextona vystřídal Freddie Koella). Ale jsme snad Show? Ne, a proto vytkněme před závorku: Dylan si vybral skvělé sparingpartnery a nejméně polovina úspěchu čtvrtečního koncertu padá na jejich vrub. Jestliže jsem litoval absence bubeníka Winstona Watsona, po první srážce s elegantní hrou George Recileho jsem jej zapřel jak Petr Krista.

  Snad nejvýrazněji odhalovali svou sílu v tvrších a razantnějších číslech. Karty odkryli hned v úvodní Maggie's Farm, která si v ničem nezadala s vichrnou verzí z památného Hard Rainu. Druhý vrcholný moment si pětihlavý buldozer vybral v Highway 61 Revisited: tak masité boogie by odrovnalo i zmlsané publikum na Blues Alive. Třetí špičkou koncertu byla strhující verze Summer Days z posledního alba, rockabilly v I.a kvalitě (ano, proti všem svým zdravým instinktům jsem křepčil jako bodnutý včelou).

  Ale i v uvolněnějších číslech kapela zářila. Elastickou přizpůsobivost potřebám písničky znamenitě prokázala v It's All Over Now, Baby Blue (která za mnohé vděčila výtečné verzi Them) a zejména v nejdecentnějších místech koncertu, Don't Think Twice, It's All Right a jemné, swingově odlehčené (na rozdíl od ctihodného Michala Bystrova v sobotních Lidovkách si nemyslím, že by byla nepovedená) Moonlight.

  A ještě jeden rozdíl oproti předešlým koncertům. Ani v původních folkárnách typu Boots Of Spanish Leather (společně s Every Grain Of Sand pravděpodobně největším poznávacím kvízem koncertu) nezůstal Dylan na pódiu osamocen.

  Man In A Long Black Coat
  Předkoncertní kuloárový šum měl dvě konstanty, okolo kterých se obvykle točila řeč. Za prvé: co Dylan zrovna hraje? Za druhé: a to víte, že většinu času nehne od kláves? Protože nevědomost hříchu nečiní, stál jsem pár metrů od něj a napadlo mne, proč to všechno. Když jsem pozoroval kradmé pohledy, které vrhal od klimpru po svých soukmenovcích, napadlo mne, že mu ta pozice slouží spíš jako kapitánský můstek. Podobným způsobem si dění na pódiu hlidá a diriguje Moby. Dylan sice občas vypadá, jako kdyby nebyl zrovna duchem přítomen, ale dění na pódiu má pod kontrolou. Kdo ostatně zná film Hard Rain, ví, jak to vypadá v praxi i s olbřímím tělesem Rolling Thunder Revue. A vzájemná krátká spojení mezi principálem a vnímavými spoluhráči byla - snad s výjimkou překombinované Mr. Tambourine Man - jedním ze základních kamenů skvělého vystoupení. Jestliže se na Dylanovi nějak podepsal čas, pak bez debaty na jeho hlasu. Budiž ovšem řečeno, že je to moment, který si při tom všem připustíte, ale nějak zvlášť se tím nezabýváte. To není alibismus, jen pouhé konstatování.

  Coda
  Silnými momenty nabitý a dynamický koncert od první do cca sté dvacáté minuty, v němž občasné zvolnění tempa nestojí za řeč. "Slyšeli jsme slovo Páně," pravil jsem někdy ve čtvrt na jedenáct a otočil se k východu z haly.

  P.S.: Kdybyste někdo věděl o slušném bootlegu, dejte mi vědět.

  Radek Diestler

  Tisk článku Další články autora Napište autoroví (Redakce)  [ News | MP3 | Software | Kapely | Kontakt ] eMerite

  ISSN 1213-0281, Copyright © 1999 - 2001 FreeMusic.cz, všechna práva vyhrazena. Freemusic připojuje TransgasNet.