Další Předchozí Obsah

9. ROCK & ROLLOVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Drogy

Je pěkné, když užívají marjánku a LSD a heroin a sex a všechno možné. Myslím, že to je fajn... Poznat marjánku - nebo poznat nějakou drogu - je pěkné,a nezkurví vás to... Mám za to, že LSD je lék. Vezmete ho a poznáte... fakt ho nemusíte brát pořád. (New York, 1965)

Neradil bych nikomu užívat drogy - určitě ne tvrdé drogy, drogy jsou lék. Ale opium a hašiš a marjánka - tyhle věci nejsou drogy; jenom vám trošku převrátí mozek. Myslím, že mozek každého potřebuje občas převrátit. (Los Angeles, 1966)

Mnoho mladých lidí, kteří vás obdivují, se zdá být zapleteno se spoustou drog. Souhlasíte s tím? Jaký je váš názor na tento problém?

Nemám žádné názory. Jistě bych rád nějaké měl - jistě bych se pak o ně s vámi se všemi podělil. (New York, 1969

Řekl bych, že marjánku kouřil každý. (Boston, 1965)

Tráva byla v klubech všude. V jazzových klubech a v klubech folkové muziky byla vždycky. Byla tam tráva, a byla všem muzikantům dostupná... Když přišla psychedelika, všecko se stalo irrelevantním. Protože tohle nemělo nic společného s děláním muziky nebo psaním básní... Lidé byli klamáni myšlenkou, že jsou něčím, čím nebyli. (New York, 1978)

Drogy bývaly něco, co bylo jen jako hračka nebo co nebylo nijak romantizováno. Drogy byly ve folkových klubech a v jazzových klubech vždycky, ale mimo tahle místa jsem příliš mnoho drog fakt neviděl. Na konci šedesátých let byly drogy víc umělé. To byly ty L.S... acid, všechny ty laboratorně vyráběné věci. No, řekl bych, že je to všecko tak či onak vyráběné v laboratoři. Nevím. Nikdy jsem v acidu nejel. (New York, 1979)

Měl jste ale svého času drogové období, že?

Nikdy jsem na žádné droze nebyl závislý - ne tak, jak byste řekli, že byl ve svém drogovém období Eric Clapton.

Bral jste někdy LSD?

Nechci říct nic, abych někoho nepovzbudil, ale kdo ví? Kdo ví, co vám lidé strčí do vašeho pití nebo co kouříte za cigaretu? (Los Angeles, 1984)

Drogy pro mne nikdy nebyly něco extra. Mohl jsem je brát nebo nebrat. Nikdy mě nedostaly. (New York, 1985)

Peníze

Pokud můžete pracovat, je to vše, oč můžete žádat. Dneska v téhle době je nemůžete brát zadarmo. Jenom být schopný pracovat, o to by měl člověk usilovat. Myslím, že vím, co máte na mysli, ale mnoho lidí třeba řekne, že se to Bobu Dylanovi moc hezky povídá, když sám má hromadu peněz.

Hromadu peněz? Vy peníze nepotřebujete, že?

Nepotřebuju peníze. Nemluvte mi o penězích. Mám míň než kdokoliv, koho znám. Začínal jsem bez peněz. Pokud mluvíte o bankovkách a penězích v bance nebo cennostech, majetku a o tom všem, neměl jsem nic, takže to není tak, že jsem se sebral a šel dělat hudbu, abych vydělal peníze. Nikde tady nebyly žádné peníze, které by se daly vydělat, když jsem začínal. Když jste se mohli sami uživit, dařilo se vám. Nikdy žádné peníze nebyly. Nebyl to tenhle obrovský milionový průmysl, jaký to je dnes, kdy do toho lidé jdou, jenom aby vydělali peníze a protože je dokázáno, že můžete vydělat v téhle oblasti peníze, což je ale spíš smutné, řekl bych. Protože to mění kvalitu prováděné práce, a to je znát. Když nasloucháte obecnému vkusu lidí, je to něco jiného než to, čeho se jim dostává. (Toronto, 1986)

Peníze nebyly nikdy motivací k napsání čehokoliv. Nikdy jsem nenapsal nic s přístupem typu 'tohle bude velký hit nebo tohle nebude'. Nejsem na to dost chytrej. (New York, 1985)

Jak moc peněz máte?

Mám asi 75 milionů dolarů, všechny zašité v lemování mého saka. (Stockholm, 1966)

Jak byste změnil svůj život?

Jak bych změnil svůj život? No, dobrá, někdy si myslím, že bych vystačil s pouhými padesáti procenty toho, co mám, někdy s ještě méně. Tohle bych rád změnil, řekl bych... to je asi vše, co mne teď napadá. (New York, 1985)

Sláva

Přivítal byste být opět anonymní?

Ano, do určité míry, ale doopravdy ne. Nechtěl bych být kýmkoliv jiným kromě mne.

Myslel jsem anonymní v tom smyslu, že byste mohl chodit po ulici.

Jo, to jo. To by přivítal každý. To je jiná věc. Ale já zase tím, že jsem sebou, můžu získávat od lidí všechny možné laskavosti, víte. (New York, 1965)

Lidé zacházejí se všemi slavnými lidmi stejně. Je jedno, proč je ta osoba slavná, můžete být slavný kvůli zastřelení prezidenta nebo podobně, pořád jste slavný a váš obrázek dají do všech novin. Můžete být slavným módním návrhářem nebo slavnou filmovou hvězdou nebo významným vysokým úředníkem na Wall Street, ale pořád jste na svém stupni slávy. Víte, že jste prostě slavný, a lidé reagují na slavné lidi, takže když se slavnými lidmi mluvíte, a já mám za to, že jsem jedním z nich, protože jistou míru věhlasu a slávy mám, každý se s tím různým způsobem tak nějak vyrovnává, ale nevypadá to, že by si někdo opravdu myslel, že to je to, co chtěl. Mnoho lidí prahne po slávě a penězích, ale ve skutečnosti jim nejde o peníze, nechtějí slávu... Je to jako když, řekněme, míjíte hospůdku nebo hostinec a podíváte se skrz okno a vidíte všechny ty lidi jíst a mluvit a bavit se. Můžete zvenku vidět, jak jsou jeden pro druhého navzájem velmi skuteční. Tak skuteční, jak jen mohou být, protože když vstoupíte do místnosti, je to pryč. Už nikdy vám tak skuteční připadat nebudou. (Toronto, 1986)

Nevěnuju tomu žádnou pozornost. Prostě nevěnuju. Život je příliš krátký a co většina lidí chce? Chtějí autogram. Nikdo mě nezná a já neznám je, rozumíte. Přijdou a myslí si, že mne znají, protože jsem napsal nějakou písničku, která je náhodou nějakým způsobem zneklidňuje, a nemohou to pustit z hlavy. Nemají se mnou co do činění, pořád mě neznají a já pořád neznám je, a oni přijdou, jako bychom byli dlouho ztracenými bratry nebo sestrami nebo co. Nemá to se mnou nic společného. Myslím, že bych to mohl dokázat před každým soudem. (Toronto, 1986)

Já to nebyl, kdo mne označil za legendu. Přišili mi to redaktoři v médiích, kteří si chtěli se mnou pohrát nebo mít něco nového, co by pověděli svým čtenářům. Ale drží se to. Bylo to pro mne důležité, dostat se až na dno téhle záležitosti s legendou, která nemá vůbec žádné opodstatnění. Co je důležité, není legenda, ale umění, dílo. Člověk musí dělat cokoliv, k čemu je povolán. Když si zkusíte hrát na legendu, není to nic než podvod.

Mnoho lidí vás popisuje jako genia.

Genia? Existuje opravdu roztomilá spojnice mezi geniem a šílenstvím. To vám řekne každý. (Los Angeles, 1992)

Nestarám se o mýtus, protože nemůžu pracovat jako mýtus. Mýtus nemůže psát písničky. To, co vytváří umění, je krev za mýtem. Pro mne mýtus neexistuje tak, jako možná pro jiné lidi. Šel bych radši dál, nad mýtus. (New York, 1977) Zdá se to ode mne možná divné, ale já se fakt moc nestarám o zářivá světla. (San Francisco, 1980)

Je to už léta, co jsem o sobě něco četl. [Lidé] si mohou myslet, co chtějí, a nechat mne být. Nemůžete nechat slávu, aby se dostala do cesty vašeho poslání.Každý má právo vést soukromý život. Ovšem Bůh sleduje každého, takže nic není skutečně soukromého, není nic, co bychom mohli skutečně skrýt. Pokud odhalujete všechno té moci, která vás stvořila, lidé už toho příliš mnoho odkrýt nemohou. (Los Angeles, 1979)

Během uplynulých osmnácti let o vás mnozí psali a analyzovali a kritizovali a posuzovali a zbožňovali vás. Jak čas plyne, stalo se už nějak snažším být Bobem Dylanem?

No, je snadné být Bobem Dylanem, jenom jím být, víte, snažit se žít tak, jak by lidé chtěli, aby Bob Dylan žil, dělat to může být obtížné, ale vlastně to tak obtížné není.

Je obtížné žít podle těchto očekávání? Je to něco, s čím jste se naučil žít, nebo je to někdy zátěž?

Pokud si zachovám v hlavě jasno, kdo jsem, a nepopletu to s tím, za co jsem považován, myslím, že budu v pořádku. (San Francisco, 1980)

Je důležité držet se stranou od nástrah slávy. Toho omámení z warholovského typu minutové slávy. Media jsou obrovský masomlejnek, nikdy nemají dost a musí být nakrmená, ale v temnotě a ve skrývání věcí je také síla. Podívejte se na Napoleona. Napoleon dobyl Evropu a nikdo ani nevěděl, jak vypadá... lidé se dnes stávají slavnými příliš rychle, a to je ničí. (New York, 1985)

Podívejte se na Elvise - teď je větší, než když žil. Žije v myslích lidí. Ale bylo by zajímavé, jestli si lidé pamatují spíš to pravé o jeho hudbě než věci, které se o něm psaly. (Kansas City, 1992)

Sláva je prokletí. Na tom je mnoho pravdy.

Láska

Lidé se zamilují do těla osoby, do toho, koho znají, do způsobu, jakým se obléká, do jeho úspěchů. Do čehokoliv, kromě jejich skutečných já, což je to, co potřebujete milovat, pokud máte být spolu šťastni. (1978)

Je to jako kdybych měl kolem sebe všeho dostatek, víte. Takže nepotřebuju lásku žádných lidí. Nepotřebuju vylézt a hrát pro davy dvaceti, třiceti, padesáti tisíc lidí kvůli jejich lásce. Někteří umělci musí, rozumíte, ale já nemusím. Mám dost lásky ve svém bezprostředním okolí, takže je mi to jedno, nepotřebuju... víte, o čem mluvím?

Jsem fascinován tím, co říkáte. Takže to by vysvětlovalo, proč...

To vysvětluje, proč spousta zpěváků dělá to, co dělá, protože stojí o lásku jiné skupiny lidí, víte. Já to nedělám kvůli lásce. Dělám to, protože to dělat můžu a myslím si, že jsem v tom dobrej, to je vše, proč to dělám. (Toronto, 1986)

Jsem na určité křižovatce svého života a mohu se obejít bez lásky. Mohu pociťovat zájem, ale mohu také udržet odstup. Obdivuju krásu víc než cokoliv jiného, ale nemám zrovna pocit, že bych ji musel vlastnit. Ideální muž nebo žena neexistuje. Pokud něco hledáte, nehledáte skutečného muže nebo ženu. Hledáte někoho, kdo probudí cosi, co je ve vás pohřbeno, a když to ta osoba dokáže, poznáte se a navždy to chcete, a pak s tou osobou zůstanete. Ale dva lidé, kteří se milují, nemilují jeden druhého. Je do toho vmíšený ještě třetí prvek, a tenhle třetí prvek je ideál. Oba musí milovat stejný ideál, a ten je tím, co spolu sdílejí. Když tohle neexistuje, pak to není láska, je to nouze. (Los Angeles, 1989)

Manželství

Radši bych světu neříkal, proč jsem se ženil. I když mezi mojí bývalou ženou a mnou teď není žádný vztah, pořád je to matka mých dětí a já považuju za vhodné ji ochraňovat. (Malibu, 1978)

Manželství bylo prohra. Manžel a manželka byli prohra, ale matka a otec prohra nebyli. Nebyl jsem moc dobrým manželem. Nevím, co to je dobrý manžel. V něčem jsem byl dobrý a v něčem jiném zase ne tak dobrý. (New York, 1978)

Rozvod

V mé rodině se nikdo nerozvádí. Je to prostě neslýchané, nikdo to nedělá. A tak když jsem se ženil, nikdy jsem nezamýšlel dát se rozvést. Domníval jsem se, že to vydrží navždy. Ale nevydrželo, a teď je tu manželství a je tu rozvod. A okolnosti v mém životě vedly k tomu, že rozvod byl skutečně rozvodem... mnoho lidí se ve skutečnosti nerozvádí. Udržují nějaký kontakt, což je pro děti skvělé. Ale v mém případě jsem se nejdříve skutečně oženil a potom jsem se skutečně rozvedl. (New York, 1978)


Další Předchozí Obsah