Další Předchozí Obsah

1. ÚVOD

Bob Dylan si slova příliš nevybírá. A nepotrpí si na pitomce.

A přece nebyla slova žádného zpěváků tak studována, analyzována, vykládána a diskutována, jako slova tohoto song and dance mana, jehož vliv na rock byl tak pronikavý, jako snad nic podobného ve druhé polovině dvacátého století.

Byl označován za mluvčího své generace a milionům lidí může jeho hudba připomenout zážitek dospívání v šedesátých letech. Písně, které napsal v šedesátých letech, byly souběžné s celkovým zaměřením hnutí mládeže; počínaje folkovým revivalem Greenwich Village, přes protest proti válce ve Vietnamu a dalším ohavnostem, experimenty s drogami, okouzlení životem na venkově, až k náboženské konverzi a následné deziluze.

Přestože desky vydává od roku 1961, poskytoval překvapivě málo interview. V prvním rozkvětu své kariéry přestál několik tiskových konferencí, ale jeho odpovědi byly často jen vytáčkami před hloupými, nechápavými novináři z běžných médií, jejichž porozumění Dylanově povaze a dílu bylo minimální. Po motocyklové havárii v roce 1966 přestal na 18 měsíců komunikovat a mezi lety 1969 a 1975 poskytl pouze jediný rozsáhlejší rozhovor. Občas přicházela období, kdy Dylan naopak mluvil hodně, zvláště v nedávných letech, když se chvílemi jeho zatrpklá povaha zdála s přibývajícími léty vyrovnanější. Jsou tedy v jeho kariéře období, z nichž známe jeho názory velmi detailně, a jiná, z nichž toho víme jen málo.

I tehdy, když Dylan rozhovory poskytoval, narážíme na problémy. Jako prosazující se folkový zpěvák, žádostivý udělat si jméno, si vymýšlel historky o svém raném mládí. U rockových hvězd s bujnou fantazií to není nic nového, ale Dylan byl jistě mezi prvními, kdo romantizovali svoji minulost ve snaze vytvořit mýtus, který považovali za přijatelnější než přízemní skutečnost. Později reagoval na pitomost některých novinářů tím, že zodpovídal jejich otázky řetězci surrealistických a často velmi humorných obrazů. Mnohé z nich, jsou-li vytrženy ze souvislostí, dávají pramalý smysl.

Citáty zde sebrané byly vybrány z novin a časopisů a přepsány z vzácných pásků televizních a rozhlasových interview a talk shows. Zahrnují 30 let a poskytují cenný pohled na názory, myšlenky, duchaplnost a humor, z nichž je utvářen Dylan-člověk právě tak jako Dylan-písničkář a interpret.


Další Předchozí Obsah