Další Předchozí Obsah

2. RANÁ LÉTA

Nikdy jsem nehodlal být něčím jiným, nikdy. Hrál jsem od dvanácti a jediné, co jsem chtěl dělat, bylo hrát na kytaru. (New York, 1985)

Vždycky jsem chtěl být kytarista a zpěvák. U kdy mi bylo deset, jedenáct nebo dvanáct, to bylo jediné, co mě zajímalo. Byla to jediná věc z toho, co jsem dělal, která něco skutečně znamenala. 'Henrietta' byla první rock'n'rollová deska, kterou jsem slyšel. Před tím jsem hodně poslouchal Hanka Williamse. Před tím Johnnyho Raye. To byl, myslím, první zpěvák, do jehož hlasu a stylu jsem se dočista zamiloval. Na způsobu, jakým zpíval 'When Your Sweetheart Sends A Letter'..., bylo něco, co mě naprosto dostalo. Miloval jsem jeho styl, taky jsem se chtěl oblékat jako on, i když to bylo opravdu brzy. Narazil jsem na něj ve výtahu v Sydney v Austrálii koncem '78 a řekl jsem mu, jak na mě v mládí zapůsobil... Ještě mám pár jeho desek. (New York, 1985)

Víte, tam, odkud pocházím, jsem slyšel jen country Hanka Williamse, Hanka Snowa, Hanka Paynea. (New York, 1980)

Zpívat jsem začal... když mi bylo asi deset - deset nebo jedenáct - a začal jsem s country and western - s věcmi typu Hanka Williamse, Leftyho Frizzella. (Los Angeles, 1966)

Město nemělo rabína a přišel čas mého bar micva. Najednou se za podivných okolností jen asi na rok rabín objevil. On a jeho žena vystoupili z autobusu uprostřed zimy. Ukázal se právě včas, aby mě naučil potřebné věci. Byl to starý člověk z Brooklynu s bílou bradou a oblečený v černém klobouku a černých šatech. Strčili ho do poschodí nad kavárnou, která byla vyhlášeným místním podnikem. Byla to rock'n'rollová kavárna,kolem které jsem se taky potloukal. Chodíval jsem se tam učit tyhle věci, buď po škole, nebo po večeři. Když jsem se u něj asi tak hodinu učil, sešel jsem dolů a zatancoval si boogie. (New York 1985)

Odešel jsem odtud, odkud pocházím, protože tam nic nebylo... Když jsem odcházel, věděl jsem jedno. Musel jsem pryč, a už se nevracet. Všemi smysly jsem cítil, že musí existovat něco víc než filmy Walta Disneye. (New York, 1965)

Nejsem jediný, kdo odešel a vydal se na cesty... všichni odtud utekli. Vlastně opravdu nevím o nikom, kdo by tam zůstal. (New York, 1965)

Minneapolis bylo první velké město, kde jsem žil, chcete-li tomu tak říkat. Přišel jsem z divočiny a zcela přirozeně jsem propadl beatnické scéně, bohémě, be-bopovému davu, bylo to všechno dost propojené... byl to Jack Kerouac, Ginsberg, Corso, Ferlinghetti... Přiel jsem k tomu až ke konci a bylo to kouzelné. (New York,1978)

Tam v Minneapolisu jsem trefil na nový druh lidí. Chodil jsem za novými kamarády a po večírcích a měl jsem hlavu plnou nových věcí... Vžil jsem se do toho, co jsem dělal, a viděl se, jak romaticky bourám všechny svazky se vším stávajícím řádem, i když jsem nikdy nebyl tím řádem nijak akceptován... to, co podle mne souviselo se studentským spolkem, pro mě představovalo celý stávající řád. (New York, 1963)

V té době jsem zpíval věci jako 'Ruby Lee' od Sunny Mountain Boys a 'Jack O'Diamonds' od Odetty, protože moje dřívějí rock'n'rollové zázemí bylo jakýmsi nevědomým křížením dvou stylů. To mne odlišovalo od takových těch typických folkových zpěváků, co byli buď puristé lidových písní, nebo zpěváci z koncertních síní, kteří zpívali lidové písničky jaksi náhodou. Hrál jsem sám jen s kytarou a harmonikou nebo v duu se Spider Johnem Koernerem, který hrál většinou balady a blues ve stylu Joshe Whitea. Znal víc písniček než já. 'Whoa Boys Can't Ya Line', 'M, John Hardy', 'Golden Vanity', ty všechny jsem se naučil od něho. Zněli jsme skvěle, ne nepodobně The Delmore Brothers. Vždycky mi připadá, že můj hlas zní lepší, když zpívám druhý hlas. V New Yorku jsem tu a tam dělal s Markem Spoelstrou a později s Jimem Kweskinem. Jim a já jsme zněli dost podobně jako Cisco a Woody! (New York, 1985)

První, co mě přivedlo k folkovému zpívání, byla Odetta. Slyšel jsem v obchodě s deskami její desku; tehdy jste si mohli desky poslechnout v obchodě. To bylo asi v roce 1958 nebo tak nějak. Okamžitě jsem se na místě sebral a šel vyměnit svou elektrickou kytaru a zesilovač za akustickou kytaru, Gibsona s plochou deskou... Každopádně, od Odetty jsem přešel k Harrymu Belafontemu, Kingston Triu, postupoval jsem a odhaloval kousek po kousku. Nakonec jsem nedělal nic než písničky Carter Family a Jesse Fullera. (Malibu, 1978)

Naučil jsem se, co jsem jen mohl, a vyčerpal všechny možnosti... Když jsem dorazil do Minneapolisu, vypadalo to jako velkoměsto nebo velké město. Když jsem odjížděl, byl to jen takový Zapadákov. (New York, 1985)

Rodina

Když jsem byl mladý, můj život byl soustředěn na rodinu. Byli jsme pořád pohromadě. Kolem nás nebylo moc Židů. (Malibu, 1978)

Můj dědeček přišel ve dvacátých letech z Ruska. Byl to podomní obchodník a šil boty... Můj otec byl velice činorodý člověk, ale byl velmi časně postižen obrnou. Nemoc udělala konec všem jeho snům... když jsme se přestěhovali ze severu země, dva z jeho bratrů, kteří byli elektromontéři, si otevřeli obchod a vzali ho k sobě, aby se o to staral. (Malibu, 1978)

Moje rodina se usadila v Hibbingu myslím někdy kolem roku 1946 nebo 1947. Můj otec dostal obrnu, když jsem byl velmi malý. Byla to veliká epidemie. Ztratil práci v Duluthu a přestěhovali jsme se do Rudné oblasti a usadili se tu s babičkou Florence a dědečkem, který byl tehdy ještě naživu. (New York, 1978)

Talkin' New York

Věděl jsem, že se musím dostat do New Yorku... Snil jsem o tom celá dlouhá léta. (New York, 1985)

Zkrátka jsem jednou ráno vstal a odjel. Strávil jsem příliš dlouhou dobu přemýšlením o tom a už jsem o tom nemohl dál jen přemýšlet. Sníh nesníh, můj čas odejít nadešel. Nadělal jsem si pár kamarádů a myslím taky pár nepřátel, ale teď jsem všechny své možnosti vyčerpal. Všechno to opravdu zastaralo pěkně rychle. S vírou ve slitování světa jsem stál za sněhové bouře na silnici a směřoval na Východ, neměl jsem nic než kufr a kytaru. To byl celý můj svět. Víte, můj první stop byl nějaký staroch v kraksně, tak trochu typ jako Bela Lugosi, který mě vzal do Wisconsinu. Ze všech stopů, co jsem kdy chytil, to byl jediný, který mi utkvěl v paměti. Tehdy lidé hodně stopovali. Bylo to naprosto přirozené. Dneska bych to nedělal. Lidé nejsou tak přátelští a na silnicích je příli mnoho drog. (New York, 1985)

New York, to byl sen... Byl to sen o kosmopolitním bohatství ducha. Pro mne to bylo to nejlepší místo, kde se učit a setkat se s jinými lidmi, kteří byli na podobných cestách... Tehdy nebyly žádné tlaky... víte, myslím tím, že lidi kolem muziky byli jako parta česáčů bavlny. Zahlédnou vás u silnice, ale serou na vás. Zkrátka to nebylo tak důležité. A Washington Square bylo místo, kde se lidé, které jste znali nebo potkali, scházeli každou neděli, a to byl hotový svět muziky... Mohlo tam být patnáct jugbandů, pět bluegrassových kapel a mizerný starý string band, dvacet irských konfederačních skupin, kapela ze Southern Mountain, lidoví zpěváci vech druhů a barev zpívající pracovní písně Johna Henryho... Bonga, conga, saxofonisté, bubeníci všech národů a národností. Básníci, kteří řečnili a bouřili z pomníků. Víte, tyhle věci se už nebudou opakovat. Ale tehdy to bylo to, co zrovna frčelo. Byly toho plné ulice. Kavárny byly otevřené celou noc. Byla to evropská záležitost, která se nikdy pořadně nerozjela. Nikdy to vlastně nebyla součást této země. Takový byl New York, kdy jsem tam přišel... Masmédia to zničila. Změnilo se to v jednu velkou karnevalovou atrakci. Tohle jsem cítil a z toho jsem vyšel, když vechno začalo. Atmosféra se z tvůrčí a izolované změnila v takovou, ve které je pozornost více upřena na show. (Los Angeles, 1978)

Bývala tam jídelna, kam jsme vždycky chodili a trochu se zdrželi... chodívala tam celá parta zpěvaků. Mohli jste tam zůstat celý den a otevřeno bylo celou noc. Tehdy se hodně žilo po restauracích. Ty dneska už tak domácky nepůsobí. (New York, 1985)

Tam, odkud jsem přišel, bývalo vždycky hodně sněhu, takže na to jsem byl zvyklý, ale přijít do New Yorku, to bylo jako dostat se na Měsíc. Víte, to jste si jen tak nesedli do letadla a neletěli. New York! Ed Sullivan, New York Yankees, Broadway, Harlem... zrovna jako byste mluvili o Číně. Bylo to jakési místo, kam se moc lidí nedostalo, a kdo se tam dostal, ten už se nikdy nevrátil. (New York, 1978)

Nejhorší období mého života přišlo, když jsem se snažil najít něco z minulosti. Jako když jsem se podruhé vrátil do New Yorku. Nevěděl jsem, co dělat. Všechno se změnilo. (Los Angeles, 1989)

Idoly & hrdinové

Všechna hudba, kterou jsem slyšel, než jsem opustil Minnesotu, byla... neslyšel jsem žádnou lidovou muziku... slyšel jsem jen country and western, rock and roll a polky.

Koho jste zvláště obdivoval? Třeba z té country and western?

Skoro všechny... Leftyho Frizella... všechny tyhle lidi.

A z rock and rollu?

Všechny, kteří tehdy byli po ruce. Elvise Presleyho, Carla Perkinse, Gene Vincenta, Buddyho Hollyho, Jerryho Lee Lewise.

A co potom přibylo z folkové oblasti?

No, pak jsem došel ke zjištění, že máte-li něco dokázat, musíte hrát sami, rozumíte. Objevil jsem folkovou muziku, kde lidé skutečně hráli sami. Nejdříve to začalo Odettou... ne, začalo to Harrym Belafontem, a hned potom jste zjistili, že on není zrovna to pravé.

Proč?

No, okamžitě zjistíte, že nemáte tolik času u toho vysedávat a taky že Harry Belafonte nezná zas až tak moc písniček. A pak Odetta; a těmi všemi stádii jste prošli, až jste konečně dorazili k Woody Guthriemu, který zněl dost zvláštně a zjevně vypadal jako vy, alespoň do určité míry, a já prošel všemi písničkami Woodyho Guthrieho a potom lidovou hudbou, kterou jsem už trochu poslouchal... a to všechno jsem poslouchal.

A po Guthriem, byl tu ještě někdo významnějí?

Ne, skutečně ne. Woody Guthrie neovlivnil to, co dělám teď. Neměl moc co dělat s posledními dvěma deskami. Neměl vlastně skutečně žádný vliv na poslední dvě alba. Všechen ten vliv byl na první desce, druhé desce, třetí desce, na čtvrté se už tak nějak trochu omrzel. Když říkám vliv, myslím tím naprostý vliv. Myslím tím jak psaní, tak zpívání, rozumíte. Myslím tím jeho vliv v jeho způsobu řeči, jeho vliv v aktualitách, o kterých píše. Jeho vliv spočívá v jeho frázování a podobných věcech. (New York, 1965)

Nejvíce inspirujícím typem umělce byl pro mne vždycky někdo jako Jimmie Rodgers, někdo, kdo to dokázal dělat sám a byl zcela původní. Kombinoval prvky soundu blues a hillbilly dříve, než na to kdokoliv jiný pomyslel. Nahrával ve stejné době jako Blind Willie McTell, ale nebyl to jen další bílý kluk zpívající černošsky. Bylo to jeho obrovskou genialitou a byl první... zpíval naříkavým hlasem a stylem a všechny je přežil. (New York, 1985)

Měl jsem to těstí, že jsem v tom klubu, kde jsem dělal, potkal Lonnieho Johnsona, a musím říct, že mě ohromně ovlivnil. Můžete to slyšet na první desce (na druhé - pozn. překl.), myslím 'Corina, Corina'... to je hodně Lonnie Johnson. Pozoroval jsem ho a on mi občas dovolil, abych si s ním zahrál. (New York, 1978)

Byl jsem pěkně fanatický v tom, co jsem chtěl dělat, takže když jsem se naučil asi dvěstě Woodyho písniček, jel jsem se na něj podívat a čekal jen na pravou chvíli, abych ho navštívil v nemocnici v Morristownu v New Jersey. Přijel jsem autobusem z New Yorku, sedl si k němu a zpíval jeho písničky. (New York, 1984)

Mým největším idolem na pódiu i mimo něj, byl myslím Charlie Chaplin, kterého jsem měl pořád v hlavě. (New York, 1962)

Za hrdinu považuju někoho, kdo chápe stupeň odpovědnosti, která přichází s jeho svobodou, někoho, kdo se nebojí skočit před nákladní vlak, aby zachránil život své milované; získat davy se svou kytarou, to je asi ta nejhrdintějí věc, jakou mohu udělat. Zahrát píseň, aby utišila krále, no, to se kadému nepodaří. (New York, 1985)

Koho obdivujete?

Koho dneska obdivovat? Některého z vůdců tohoto světa? Koho? Možná bych si ale vzpomněl na dost lidí, které obdivuju. Třeba na toho člověka, co pracuje u benzinové pumpy v LA - takový stařík. Tohohle chlapíka opravdu obdivuji.

Co udělal?

Co udělal? Jednou mi pomohl seřídit karburátor. (Toronto, 1986)

Mění jméno na Bob Dylan

Nestvořil jsem Boba Dylana, Bob Dylan tu byl vždycky... vždycky. Už když jsem byl dítě, byl tu Bob Dylan... někdy vaši rodiče ani nevědí, kdo jste. (Los Angeles, 1978)

Potřeboval jsem rychle jméno a vybral jsem si tohle. Zrovna mě tak napadlo, jak jsem tam stál... Vůbec nešlo o Dylana Thomase, prostě to tak přilo. Samozřejmě jsem o Dylanu Thomasovi věděl, ale jeho jméno jsem si nevybral nějak záměrně. (New York, 1968)

Udělal jsem pro Dylana Thomase víc, než on kdy udělal pro mne. (New York, 1966)


Další Předchozí Obsah