Další Předchozí Obsah

3. SONG & DANCE MAN

Folková muzika

Folková muzika byla velice rozporuplná, měla v sobě něco puristického. Víte, hodně lidí nechtělo poslouchat, pokud jste neuměli zahrát písničku přesně tak, jak ji hrávala Aunt Molly Jacksonová. Musel jsem se tím vším tak nějak prokousat. (Los Angeles, 1984)

Bylo tu dost lidí, kteří mi na samém počátku šedesátých let pomohli. Ewan McColl a Peggy Seegerová měli klub a jednou večer mě tam Martin Carthy přivedl, abych tam hrál. Tehdy se hrály všelijaké ty balady, jaké jste mohli najít jen mezi baladami ze Southern Mountain, ale ty už byly o kousek jinde než opravdové starodávné balady ze staré vlasti. Byla tam hromada lidí, kteří mi tehdy na samém počátku šedesátých let pomohli - Martin Carthy, Bob Davenport... hodně lidí folkařského typu, kteří na mne narazili. To bylo před... no, klub Marquee tehdy jel. Kdo tam hrával? Alex? Alex Korner. Alexis Korner. Tak to bylo. Blues. Hodně z mých raných skladeb bylo převzato z věcí, které mě ti kluci tehdy naučili.

Jste jedním z těch skvělých bílých zpěváků blues?

To snad ne... jestli vůbec je taková kategorie. Kdo by stál o takové označení? Takový byl Jimmie Rodgers, když už. Toho lidé nazývali bílým zpěvákem blues.

Stále se cítíte v blues jako doma?

Ano, snad proto, že ta struktura je tak jednoduchá a že můžete tímhle okamžitým způsobem říct, co říct chcete. Jen dvě řádky a jedna řádka. A tahle forma je velice lákavá, protože je tak jednoduchá. (New York, 1989)

Víte, byl to takový spolek. Folková hudba byla přesně vymezeným a přísným řádem. Pokud jste zpívali blues ze Southern Mountain, už jste nezpívali balady ze Southern Mountain a nezpívali jste ani městské blues. Když jste zpívali texaské kovbojské písničky, nehráli jste anglické balady. Bylo to opravdu žalostné. (New York, 1985)

Kdo myslíte, že je nejlepší folkový zpěvák na světě?

No, Peter Lorre. (Londýn, 1966)

Zajímalo by mne, zda mi můžete říci, kolik z folkových zpěváků může dnes být klasifikováno jako protestní zpěváci?

Nerozumím. Mohl byste položit otázku ještě jednou?

Kolik lidí, kteří se namáhají na stejné hudební vinici, na které se lopotíte vy, kolik z nich je protestních zpěváků? Tedy, kolik z nich používá svoji hudbu k protestu proti stavu společnosti, v němž se dnes nacházíme?

Kolik? Stotřicetšest. (Los Angeles, 1965)

Folk je jen tlupa nafoukanců. (San Francisco, 1965)

Lidé už lidové písničky neznají. Myslím, že už je stěží někdo zpívá, a lidé se domnívají, že ti, kteří hrajou na akustické kytary a píšou své vlastní písničky, jsou lidoví zpěváci, ale to nemusí být nutně pravda. Píšou sice své vlastní písničky, ale nemají žádný základ. A tak jsem si řekl, dobrá, jestli v tom ještě pojedu, budu zpívat lidové písničky, protože je mám především rád a slova v nich jsou - no myslím, že jsou to neuvěřitelné příběhy - a odtud jsem v prvních letech získal spoustu svých věcí, a získávám dodnes. Lidové písničky jsou lepší - i když nejsou komerční - jsou pořád lepší než devadesát procent z věcí, které slyšíte v rádiu. (New York, 1985)

Protestsongy

Samozřejmě můžete nadělat všelijaké protestní písničky a vydat je na deskách Folkways. Ale kdo je pak uslyší? (Santa Monica, 1965)

Jste protestní zpěvák?

Ne. Já zpívám matematické písně... Zabývám se předměty jako jsou hlad a žízeň. (Los Angeles, 1965)

Ve vašich písních zníte rozhněvaně. Znamená to, že protestujete proti věcem, kvůli kterým jste rozhněvaný?

Nejsem rozhněvaný. Jsem radostný druh člověka. (Londýn, 1965)

Takže už nebude nadále zpívat protestsongy?

Cože? Kdo to řekl?

Takhle jsem to neřekl. Řekl jsem, že nadále už nebudete zpívat protestsongy.

Všecko, co dělám, je protest. (Paříž, 1966)

Folk rock

To není folkrock, jsou to jen nástroje. (Los Angeles, 1965)

Pro lidi je snadné klasifikovat to jako rock & roll, sejmout to. Rock & roll je jasný dvanáctitaktový bluesový postup. Moje nové písničky nejsou. Hrával jsem rock & roll dávno předtím, než jsem vůbec začal hrát tenhle staromódní folk. (Santa Monica, 1965)

Víte, když jsem jen zpíval a hrál na kytaru, nic mi nechybělo. Byla to hotová věc... Začal jsem se u toho strašně nudit. Nemůžu vylézt a takhle hrát. Pomýšlel jsem na odchod. Tam venku to bylo jasné. Vím, co publikum udělá, jak budou reagovat. Bylo to zcela automatické... To, co dělám teď, to je něco úplně jiného. Nehrajeme rockovou muziku. Není to tvrdý zvuk. Lidé tomu říkají folk-rock - pokud tomu tak chtějí říkat, takhle nějak jednoduše, prospěje to prodeji desek. Pokud to ale zůstává tím, čím to je, pak nevím, co to je. Nemůžu tomu říkat folk-rock. Je to celý způsob, jak něco dělat. (Los Angeles, 1965)


Další Předchozí Obsah