Další Předchozí Obsah

4. OPRAVDOVÉ POSELSTVÍ

Máte pro tento svět nějakou důležitou filosofii?

Nepiju tvrdej, pokud myslíte tohle.

Ne, pro svět obecně. Vy a svět?

Blázníte? Svět mě nepotřebuje. Proboha, vždyť mám jen metr pětasedmdesát. (Los Angeles, 1965)

O čem všem jsou vaše písničky?

To je mimo moje chápání, člověče. Já jen vylezu a zpívám je. Pokud jsou lidé, rozumíte... kdekoliv si mě objednají, abych hrál, tam zkrátka jdu a odzpívám to, nepokouším se nikoho nutit, aby poslouchal. (Manchester, 1965)

Jaké je vaše opravdové poselství?

Moje opravdové poselství? Zachovejte jasnou hlavu a vždycky s sebou noste žárovku. (Londýn, 1965)

Folkový hrdina se obrací k elektrice

Bylo tam [v Newportu] spousta lidí, kterým dělalo moc dobře, že mě vypískali. Viděl jsem je potom. Trochu mě naštvalo, že všichni, co pískali, říkali, že to udělali, protože byli dávnými fanoušky. (Los Angeles, 1966)

Provedl jsem tu naprostou šílenost. Nevěděl jsem, co se bude dít, ale určitě pískali, to vám povídám. Mohli jste to slyšet všude. (San Francisco, 1965)

Měl jsem zrovna hitovou desku, tak nevím, co čekali, že budu dělat jiného. (Los Angeles, 1985)

Motocyklová nehoda

Zadní kolo se, myslím, zablokovalo. Ztratil jsem kontrolu, jezdil jsem zleva doprava. Další, co si pamatuju, bylo, že jsem se ocitl na místě, o kterém jsem nikdy neslyšel - v Middletownu, myslím - s tváří pořezanou tak, že jsem měl pár jizev, a můj krk byl pěkně naražený. Uviděl jsem před sebou proletět celý svůj život. (1966)

Nepocítil jsem význam té nehody, až teprve nejméně po roce. Uvědomil jsem si, že to byla skutečná nehoda. Tedy, domníval jsem se, že jen vstanu a vrátím se k tomu, co jsem dělal předtím... ale to už jsem nemohl. (Woodstock, 1969)

Zvrat nastal ve Woodstocku. Krátce po nehodě. Sedím si tak za úplňku, dívám se do pustých lesů a povídám si 'Něco se musí změnit'. Bylo pár záležitostí, o které bylo třeba se postarat. (New York, 1974)

Co jsem dělal? Nevím. Přišlo to časem. Bylo to tehdy, když jsem měl tu motocyklovou havárii? Ano, byl jsem hodně přetažený a už jsem nemohl v takovém životě dál pokračovat. Skutečnost, že jsem přežil všechno to, co jsem dělal, je dost podivuhodná. Ale víte, někdy se k něčemu příliš přiblížíte a musíte se od toho vzdálit, abyste byli schopni to uvidět. A něco takového se mi tehdy stalo. To bylo v těch mých nepřirozených divokých momentech. Jsem rád, že tyhle pocity zmizely. (Malibu, 1978)

To, co jsem prožil potom, bylo ještě těžší než přežít motocyklovou nehodu. To byla jen fyzická rána, ale někdy jsou v životě věci, které nemůžete vidět a které je těžší přežít než to, co můžete nějak postihnout. (Los Angeles, 1978)

[Když] jsem měl tu motocyklovou havárii... probudil jsem se a přišel k sobě, uvědomil jsem si, že jsem dělal jen na ty pijavice. A to jsem dělat nechtěl. Navíc jsem měl rodinu a chtěl jsem se zkrátka vidět se svými dětmi. (New York, 1984)

Bylo to hodně brzy poránu na vrcholku kopce blízko Woodstocku. Nemůžu si ani vzpomenout, jak se to stalo. Byl jsem oslepený sluncem... Jel jsem rovnou proti slunci a díval se do něj nahoru, i když si pamatuju, že mi kdysi dávno, když jsem byl ještě kluk, někdo říkal, abych se nikdy nekoukal přímo do slunce... Na vteřinu jsem oslepl a nějak jsem zpanikařil nebo co. Dupnul jsem na brzdu a zadní kolo se zablokovalo a už jsem letěl... [Sara] jela za mnou v autě. Sebrala mě. Strávil jsem týden v nemocnici, pak mě převezli do toho doktorova domu ve městě. Do podkroví. Tam nahoře u něj podkroví jsem měl postel s výhledem z okna. Sara tam zůstala se mnou. (New York, 1987)


Další Předchozí Obsah