Další Předchozí Obsah

5. PSANÍ & VYSTUPOVÁNÍ

Má zaměření na vaši počáteční tvorbu naznačit, že jste již namaloval své mistrovské dílo?

Bylo by snadné říct, 'Jo, mám to všechno za sebou, tady to je a tím to končí'. Ale vy asi myslíte, že možná zůstává malá možnost, že něco dalšího překoná to, co člověk udělal. Každý pracuje ve stínu toho, co udělal předtím. Ale to musíte překonat... (USA Today, 1989)

Poezie

Nemusíte nezbytně psát, abyste byl básníkem. Někteří lidé pracují u benzínové pumpy a jsou to básníci. Nenazývám se básníkem, protože tohle slovo nemám rád. Jsem artista na hrazdě. (Los Angeles, 1965)

Nezačal jsem psát poezii, dokud jsem neměl po střední škole. Bylo mi osmnáct nebo tak nějak, když jsem objevil Ginsberga, Garyho Snydera, Philipa Whalena, Franka O'Haru a tyhle lidi. Potom jsem vrátil zpátky a začal číst Francouze, Rimbauda a Francoise Villona. (New York, 1985)

Psaní

Jednou jsem chtěl psát román; a tak jsem tomu věnoval spoustu času. Muselo to být s přestávkami asi šest měsíců... až jsem došel nakonec k závěru... Má to být Román, Vyjádření? Je to moje poselství? Moje Věc? A bez ohledu na to, kolik stránek - měl jsem kolem pětiset stránek - jsem si řekl, 'Ne, ovšemže ne'. Je to hovadina. Není to k ničemu. Když ten román dokončím, nevyjde dřív, než nejméně za rok a půl nebo dva roky. V době, kdy to vyjde, to bude něco naprosto jiného... Do té doby tady třeba ani nebudu. Nebudu to já, kdo tu novelu napsal. A od té chvíle budu muset s tou novelou žít... Lidi se budou ptát, co dělám... Budu MUSET říct, že píšu další román. (Los Angeles, 1965)

Všechno, co píšu, teď půjde do písniček. Jiné formy mě už nezajímají. (Los Angeles, 1966)

Píšu, kdekoliv se to namane. Někdy strávím celý den sezením u rohového stolku v kavárně, píšu, co mě jen napadne... cokoliv. Hodiny koukám po lidech a píšu o nich nebo přemýšlím, jaký druh písničky by rádi slyšeli, a takovou pak udělám. (New York, 1965)

Nepřemýšlím, když píšu. Jenom reaguju a dávám to na papír. Jsem upřímný ve všem, co píšu. Mám například vztek, když vidím své přátele sedět ve vězeních na Jihu, kde jim roztloukají hlavy. To, co z téhle hudby vychází, je volání po akci. (New York, 1963)

Písně

Lidé mohou o mně zjistit z mých písniček všecko, pokud vědí, kde hledat. Mohou si je dát dohromady s určitými jinými písničkami, a udělat si tak jasný obrázek. (New York, 1990)

Když zpívám své písničky, nikdy mi nepřijde, že jsem je napsal. Kdybych neměl písničku jako 'Masters Of War', našel bych si ke zpívání písničku podobnou 'Masters Of War'. Stejně tak s 'The Times They Are A-Changin'. (Hamilton, On-tario, 1988)

Žádné z mých písniček nejsou tím, čemu říkate 'hitové singly'. Singly stárnou. Slyšíte spoustu kapel, kolem je spousta kapel, a ty spadají do jednoho pytle Oldies, že jo? Jako nostalgický trip. No, to je tím, že tyhle kapely měly hitové singly. (New York, 1989)

Pro mne žádná z písniček, který jsem napsal, doopravdy nezestárla. Postihují něco, co jsem nikdy nebyl schopen dál vylepšit, ať už bylo jejich sdělení jakékoliv... Lidé říkají, že jsou 'nostalgií', ale já opravdu nevím, co to má znamenat. 'Příběh dvou měst' byl napsaný před sto lety - je snad nostalgický? Tenhle termín 'nostalgický', to je jen další způsob, jakým s vámi lidé nakládají a strkají vás někam, kde si myslí, že porozumí. Je to jen další nálepka. (Hamburk, 1984)

Když se mi nějaká písnička líbí, naučím se ji a zpívám ji tím jediným způsobem, jakým ji jen dovedu zahrát. (New York, 1985)

Slova písniček nejsou psaná jen pro papír, jsou psaná, abyste [je] mohli číst... Uberete-li z písně cokoliv - rytmus, melodii - pořád ji můžu recitovat... Důležité nejsou melodie, člověče, ale slova. Na melodie seru. (New York, 1963)

Domníval jsem se, že já a moje písničky jsou totéž. Ale už tomu nevěřím. Jsem já a jsou moje písničky, které, doufám, jsou všech. (Woodstock, 1968)

Když jsem začal psát... nikdo jiný takové věci nedělal. Woody Guthrie dělal podobné věci, ale tenhle druh písniček fakt nedělal. Navíc, učil jsem se od Woodyho Guthrieho a znal a uměl jsem zazpívat všechno, co on udělal. Ale teď se změnila doba a věci budou vypadat jinak. Přispěl hodně k mému stylu lyricky a dynamicky, ale moje hudební zázemí bylo odlišné, s rock'n' rollem a rhythm and blues, které dřív hrály velkou roli. Vlastně s tím měl více co dělat samotný přístup než technické schopnosti, a to je to, co chybělo folkovému hnutí. Jinými slovy, všechny lidové písničky jsem hrál s rock'n'rollovým přístupem. Tohleto mě odlišovalo a umožnilo mi prokousat se vším tím zmatkem a dát o sobě vědět. (New York, 1985)

Tehdy jsem to nevěděl, ale všechny písničky z rádia byly napsány na Tin Pan Alley, v Brill Building. Měli tam celé stáje autorů, kteří umělcům dodávali písně. Slyšel jsem o tom, ale moc jsem tomu nevěnoval pozornost. Byli to dobří autoři, ale svět, který znali oni, a svět, který jsem znal já, se totálně lišily. Většina písniček, které se natáčely, však pocházela odtud, protože většina zpěváků, myslím, si své vlastní nepsala. Ani na to nepomysleli. Každopádně, Tin Pan Alley je pryč. Udělal jsem tomu konec. Teď mohou lidé natáčet své vlastní písně. Skoro se to od nich očekává. Legrační na tom ale je, že jsem nezačínal jako písničkář. Tak nějak jsem do toho vplul. Tihle ostatní lidé z toho dělali vědu. (New York, 1985)

Psaní písniček

Nikdy nevíte, co budete psát. Vlastně nikdy ani nevíte, jestli uděláte další desku. (New York, 1985)

Chtěl jsem zkrátka písničku ke zpívání a došlo to tak daleko, že jsem už nemohl zpívat jen tak něco. Tak jsem si musel napsat, co jsem chtěl zpívat, protože nikdo jiný nepsal, co bych chtěl zpívat. Nikde jsem to nemohl najít. Kdybych našel, asi bych nikdy psát nezačal. (New York, 1984)

Začal jsem psát, protože jsem zpíval. To je důležitá věc. Začal jsem psát, protože se věci pořád měnily a určité písničky musely být napsány. Začal jsem psát, protože jsem je chtěl zpívat. Každopádně jedno vedlo k druhému a já zůstal u psaní vlastních písniček, ale spadl jsem do toho fakt náhodou. Nebylo to nic, na co bych se připravoval, zpíval jsem spoustu písniček dřív, než jsem vůbec napsal nějakou vlastní. Myslím, že tohle je taky důležité. (New York, 1985)

Psával jsem písničky, jako bych si řekl, 'No, tak co je kde špatnýho, vybereme něco špatnýho, jako třeba segregaci, OK, jdeme na to', a vybral jsem si jednu z tisíců miliónů maličkostí, které jsem mohl vybrat, a rozmáznul některou z těch, o nichž jsem nic nevěděl. Napsal jsem písničku o 'Emmettu Tillovi', což při vší poctivosti byla hovadina... Teď jsem si uvědomil, že moje důvody a motivy k tomu byly nepoctivé. Neměl jsem ji psát. (New York, 1964)

Je těžké být v písničce svobodný - dostat do ní všecko. Písničky jsou tak omezující. Woody Guthrie mi jednou řekl, že písničky takové být nemusí. Ale není to pravda. Písnička musí mít určitý druh formy, aby odpovídala hudbě. Můžete natáhnout slova a metrum, ale pořád to musí nějak zapadat. Stávám se v písničkách svobodnější, ale pořád se cítím omezený. Proto píšu hodně poezii, je-li to to správné slovo. Poezie si může vytvořit svou vlastní formu. (New York, 1964)

Raději písničku zmenšuju nebo zužuju, jak je to jen možné, než abych ji zveličoval, rozšiřoval, nafukoval. Tím, že se udrží tak úzká, mohou potom hrát velkou roli emoce. (New York, 1987)

Dělám jen to, že píšu písničky, zpívám je a vystupuju s nimi. Snažit se o cokoliv jiného navíc, dělat z toho něco, co to není, to mě jenom ničí. (San Francisco, 1965)

Novou písničku musím udělat z toho, co vím, a z toho, co cítím. (New York, 1974)

Udělám cokoliv, abych napsal písničku... tedy, dělával jsem. (Malibu, 1978)

A pokud jde o vlivy na vás jako na textaře nebo básníka? Mluví se o, no, vlivu Guthrieho. Ale já ten vliv neslyším.

Ne. Ne. To byla víceméně romantická věc, něco jako James Dean. Já ale nevím, co ovlivňuje. Víte, četl nebo poslouchal bych někoho, pokud bych ho žral. To by byl jediný důvod, proč bych to dělal, rozumíte.

Koho jste sbíral na deskách během uplynulých deseti let?

Hm. Kdo se mně osobně líbí? No, Lottie Lenia, Ma Rainey, všichni lidi tohohle druhu. Moderní zpěváci, no. Sir Douglas Quintet, The Staple Singers, někteří z francouzských zpěváků... (Los Angeles, 1965)

Existuje verze ['Tangled Up In Blue], kterou jsme dělávali na pódiu jen s elektrickou kytarou a saxofonem - zachoval jsem stejná slova a myslel jsem si, že když to takhle dělám, snad by se to mohlo nějak pocitově projevit. A slova jsem změnil, jen abych to aktualizoval. Ale nezměnil jsem je proto, že bych je jednoho večera zpíval a pomyslel si, 'Ále, ty starý slova mě už nuděj'. Ta stará nebyla nikdy docela dokončena. Přepsal jsem je někde v hotelovém pokoji. Myslím, že to bylo v Amsterdamu... Když jsem je další večer zpíval, věděl jsem, že jsou dobrá.(Rotterdam, 1985)

Pokud jde o slova, vstupuje do toho někdo, nebo je to výhradně vaše oblast?

Nikdo mi nikdy neřekl, změň tahle slova. Udělej je víc taková nebo onaká. Možná že bylo nešťastné, že to nikdo nik-dy neudělal... Někdy by si člověk přál, aby to někdo udělal. (New York, 1989)

Je snazší psát, když je vám mizerně? Je psaní, když jste šťastný, obtížnější, než když jste nešťastný?

No, vlastně se ani o jedno nepokoušíte. To skutečně nechcete... jakkoliv to zní divně... je zrovna tak snadné psát z neštastného pohledu na něco, jako vyjádřit veliký nával radosti, a stejně tak je snadné psát ve velkém návalu radosti z něčeho, a vyjádřit v tom hodně mizérie. Jak to uděláte, to už je jiná věc. Jakého styl použijete. Jaký slovník a všechnu tu verbální gymnastiku, která vytváří písničku nebo báseň nebo cokoliv jiného. (New York, 1989)

Vystupování

Nestojíte o to, vylézt tam nahoru a začít hádat, co lidé chtějí. Především se na tom nikdo neshodne. Písničky, které chce pár lidí slyšet, nemusí znamenat nic pro celou spoustu dalších a vy nemůžete nechat obecenstvo, aby začalo kontrolovat vaši show, nebo skončíte na potápějící se lodi. Musíte si udržet kontrolu, nebo byste se rovnou mohli zahrabat někde v Las Vegas, protože už nejste v muzice upřímní... jste upřímní v něčem jiném, co není nic jiného než trocha potlesku. (Jeruzalém, 1987)

To, co já dělám, je dost bezprostřední věc. Postavíte se na podium a zazpíváte - a okamžitě to máte zpátky. Není to jako psaní knihy ani jako nahrávání desky... To, co já dělám, je tak bezprostřední, že se tím pro mne mění povaha, koncept umění. (New York, 1981)

Vždycky jsem si myslel, že jeden člověk, jeden zpěvák balad s kytarou může z podia smést celou armádu, pokud ví, co dělá. (New York, 1985)

Vždycky hraju, jako by o mně nikdo nikdy neslyšel. Když to tak neděláte, začnete být příliš samolibí a nemůžete pak rozumět publiku. Začnete se dělat příliš důležitými. (New York, 1989)

Kdo vlastně tleská takovéhle hovadině. (Londýn, 1965)

Rolling Thunder Revue

Byli jsme si všichni velmi blízcí. Tenhle oheň v nás byl před deseti lety a teď jsme ho zapálili znovu. (Plymouth, Massachusetts, 1975)

Tohle turné bylo vždycky zamýšleno jako film. Vždycky existovalo na více než jedné úrovni. Proto ty kostýmy, všechen ten make up, cosi, co by to udělalo trochu odlišné, postavilo to do časové polohy, cosi, kolem čeho se film jakoby otáčí. (New York, 1985)


Další Předchozí Obsah