Další Předchozí Obsah

6. ALBA

Vždycky, když děláte album, chcete, aby bylo nové, dobré a odlišné, ale osobně, ohlédnete-li se po nich - alespoň já - pak všechna moje alba jsou jen měrnými body toho, čím jsem byl v určitém časovém období. (Malibu, 1978

Posloucháte svá alba?

Ne, opravdu ne. Zaslechnu je občas, když si je pouštějí jiní lidé, ale neposlouchám je. Vlastně neposlouchám ničí alba. Většinu desek - nových desek - si koupíte, prozkoumáte je, podíváte se, co kdo dělá. Ale posadit se a chtít je slyšet, víte, znovu a znovu, ve dne v noci, jen abyste se cítili být s něčím spojeni, takového dnes nic neslyším. Pokud se mne týče, rozumíte. Jiní lidé ale mohou nalézt něco, co na ně tak zapůsobí. (Toronto, 1986)

Jedna věc je říct, 'Vyšla nová deska a je odpovědí na současné písničky', což je povzbudivé. Ale to není ten případ. Žádné nové album tady není a pro mne je těžké zjistit, co to znamená, proč přicházejí noví lidé a co hledají nebo proč poslouchají... možná stejné věci, jaké jsem hledal já, když jsem je psal. (Los Angeles, 1991)

Když uděláte tolik desek a léta tak nějak plynou, je to jako byste někdy... zkrátka už nevíte, jestli... to děláte, protože to dělat chcete, nebo proto že si myslíte, že se to od vás očekává. (Los Angeles, 1991)

Bob Dylan

Tehdy mnou cloumaly násilné, hněvivé emoce. Hrál jsem jen na kytaru a harmoniku, zpíval ty písničky a bylo to. Pan Hammond mě požádal, jestli bych nechtěl zazpívat některé z nich znovu, a já řekl, že ne. Nedokážu si představit, že bych zpíval tutéž písničku dvakrát za sebou. To je příšerné. (New York, 1963)

Nemohl jsem tomu uvěřit. Odešel jsem, a pamatuju si, jak jsem vycházel ze studia. Byl jsem v sedmém nebi. Bylo to nahoře na 7. Avenue a když jsem odcházel, šel jsem náhodou kolem obchodu s deskami. Byl to jeden z nejvzrušivějších okamžiků v mém životě. Nemohl jsem uvěřit, že zírám na všechny ty desky ve výloze, Frankie Laine, Frank Sinatra, Patti Page, Mitch Miller, Tony Bennett a tak dále, a já, já sám, budu mezi nimi ve výloze. Víte, myslím, že jsem byl pěkně naivní. Bylo to ještě předtím, než jsem udělal desku, jen jsem věděl, že nějakou udělám a že bude v té výloze... Nevěděl jsem ovšem, že jen proto, že uděláte desku, nemusí ještě být vystavena ve výloze vedle Franka Sinatry, nemluvě o tom, že ji nejdřív musí dovézt do obchodu. Krátce na to mě John Hammond natočil. (New York, 1985)

Přinesl jsem všecko, co jsem měl. Zkusil jsem spoustu věcí a John Hammond řekl, 'Dobrá, vezměme tuhle', a já ji zazpíval a on řekl, 'Tu vezmeme'. Musel jsem zahrát celou hromadu písniček. On se držel toho, co měl, víte. Neptal se mne, co jsem napsal a co nenapsal. Já hrál tehdy jenom pár svých písniček. (New York, 1985)

Freewheelin' Bob Dylan

Tady je příliš mnoho staromódních písní, věcí, které jsem se snažil psát jako Woody. Procházím změnami. Potřebuju víc adresných písniček, protože tam se právě teď v duchu nacházím. (New York, 1963)

Cítil jsem se opravdu dobře, když jsem dělal album s vlastním materiálem. S mým vlastním materiálem, a ještě jsem si při tom trochu zabrnkal. Brnkal jsem na kytaru, byl to veliký Gibson. Cítíl jsem se při tom skutečně vyzrálý. Dostal jsem příležitost hrát v otevřeném ladění... 'Oxford Town', ta je určitě na tom albu. To je otevřené ladění. Dostal jsem příležitost dělat talking blues. Dostal jsem příležitost dělat balady jako 'Girl From The North Country'. Proto je v tom více pestrosti. Cítil jsem se při tom dobře. (New York, 1969)

The Times They Are A-Changin'

Když jsem začal psát... nikdo jiný takové věci nedělal. Woody Guthrie dělal podobné věci, ale tenhle druh písniček fakt nedělal. (New York, 1985)

Tyhle písničky byly všechny psané v newyorské atmosféře. Nikdy bych žádnou z nich nenapsal - nebo nezazpíval tak, jak jsem je zpíval - kdybych nebyl sedával a poslouchal umělce v newyorských kavárnách a řeči po všech těch pochybných podnicích. Když jsem přišel do New Yorku, bylo zřejmé, že se něco děje - folková muzika - a já dělal, co jsem mohl, abych se to naučil a hrál to. Byl jsem tam právě ve správný čas s perem v ruce. Mám za to, že v tom, co jsem dělal, nějaké ambice byly. Ale písničky jsem se snažil dělat upřímně.

Another Side Of Bob Dylan

Tady nejsou žádné adresné písničky... Ty desky, které jsem dělal, za těmi si budu stát, ale něco z toho bylo jen skokem na scénu, aby mne slyšeli, a mnohé z toho bylo proto, že jsem neviděl nikoho jiného dělat tenhle druh věcí... Spousta lidí teď dělá adresné písničky. Znáte to - ukazují na všecko, co je špatné. Ale já, já už nechci psát za lidi. Víte - být mluvčím. Jako když jsem kdysi psal v první osobě o Emmettu Tillovi a tvářil se, jako bych byl on. Odteďka chci psát ze sebe a abych to dokázal, budu se muset vrátit k psaní, jak jsem psával, když mi bylo deset - všechno vycházelo přirozeně. Způsob, jakým bych rád psal, by měl vycházet ze způsobu, jakým mluvím a chodím. Ne že bych zrovna chodil nebo mluvil tak, jak bych rád. Nepočínám si tak, jako si počínali Woody, Big Joe Williams a Lightning Hopkins. Doufám, že jednou budu, ale oni jsou starší. Dostali se až tam, kde pro ně hudba byla nástrojem, cestou k tomu žít víc, cestou k tomu, aby se cítili lépe. Někdy se s hudbou dokážu cítit lépe, ale jindy je pořád těžké v noci usnout. (New York, 1964)

Ty písničky jsou šíleně upřímné, bez úmyslu plést někomu hlavu, a jsou napsané pouze z toho důvodu, že já sám jsem je chtěl a potřeboval napsat. Smířil jsem se se skutečností, že neexistuje možnost čemukoliv porozumět. Přinejlepším jen na okamžik, a to je vše, co teď, myslím, hledám. (New York, 1964)

Nechtěl jsem, aby [moje čtvrté album] nazvali 'Another Side Of Bob Dylan'... protože jsem myslel, že je to trochu moc otřepané... Cítil jsem, že s tím budou jen potíže, když to takhle nazvali. Uvědomil jsem si, že kdyby to nazvali jakkoli jinak, nebyl bych tomu odporoval. (Malibu, 1978)

Tom Wilson, producent, ji tak nazval - naléhal jsem a prosil jsem ho, aby to nedělal. Víte, myslel jsem, že to bylo zveličování zřejmého. Věděl jsem, že zažiju horké chvilky kvůli takovému titulu, a měl jsem pocit, že to po 'The Times They Are A-Changin' nebyl dobrý nápad, nebylo to prostě to pravé. Vypadalo to jako popření minulosti, což v žádném případě nebyla pravda. Vím, že Tom to takhle nemyslel, ale já měl za to, že lidé v tom budou vidět tohle, ale Tom to myslel dobře a měl to pod kontrolou, takže bylo po jeho. S odstupem bych řekl, že to, co udělal, udělal možná správně. Teď už na tom nezáleží. (New York, 1985)

Bringing It All Back Home

Moje staré písničky byly tím, čemu já říkám jednorozměrné písně, ale své nové písničky se snažím dělat spíše trojroz­měrné, rozumíte. Je zde víc symbolismu, jsou psány na více než jedné úrovni. (Sheffield, 1965)

Highway 61 Revisited

Nebudu už schopen udělat desku lépe než tuhle. 'Highway 61' je prostě příliš dobrá. Je na ní spousta věcí, které si já sám poslechnu. (1966)

Blonde On Blonde

V Nashvillu máte víc prostoru než máte v New Yorku. V Nash­villu se lidé sejdou, kdy se jim zachce. Když chtějí udělat dobrou desku, prostě se sesednou a počkají si celou noc, dokud nejsou připraveni. V New Yorku ale tohle nedělají. (New York, 1966)

Na 'Blonde On Blonde' jsem napsal všechny písničky ve studiu. Muzikanti hráli karty, já napsal písničku, udělali jsme ji, oni se vrátili ke své hře a já psal další písničku. (New York, 1968)

Postupoval jsem strašnou rychlostí... v době mého alba 'Blonde On Blonde'. (New York, 1969)

Nejblíže, co jsem se kdy dostal k soundu, který slyším v hlavě, bylo na jednotlivých nahrávkách na albu 'Blonde On Blonde'. Je to ten slabý, neklidný rtuťovitý zvuk. Je kovový, z ryzího zlata, se vším, co z toho lze vykouzlit. To je ten můj zvláštní sound. Pokaždé se mi nepodařilo ho dosáhnout. Většinou jsem se držel kombinace kytary, harmoniky a varhan. (New York, 1978)

John Wesley Harding

Natočili jsme tohle album a já nevěděl, co z toho udělat. Většinou se lidé nadchnou a říkají 'To je skvělé, to je fantastické'. Ale obvykle mají v hlavě nasráno. Jenom se snaží něco říct, abyste se cítili pěkně. Lidé mají už takový způsob, jak vám říkat něco, o čem si myslí, že to chcete slyšet - kdykoliv něco nevím a někoho se zeptám, vím obvykle potom, co jsem se zeptal, ještě méně než předtím. Buď musíte mít jasno, anebo nemáte, a já opravdu vůbec nevěděl, co s tímhle albem. A tak jsem došel k tomu, že to nejlepší, co se dá dělat, by bylo vydat ji tak rychle, jak je jen možné, a nazvat ji 'John Wesley Harding', protože to byla jediná písnička, u které mne nenapadalo, o čem byla, proč vůbec byla na albu. Uvědomil jsem si, že kdybych takhle nazval album, připoutal k tomu pozornost, udělal to něčím zvláštní... to hláskování na tomhle albu, prostě jsem myslel, že tímhle způsobem on hláskoval své jméno. Požádal jsem Columbii, aby to vydali bez publicity a bez reklamy, protože byla doba reklamních senzací. A můj pocit byl ten, že vydají-li to beze všech senzací, o album byl beztak dost zájem, lidé půjdou a vezmou to. A když to nafouknete, je tu pořád možnost, že to lidi nasere. A oni tedy neutratili peníze za propagaci alba a album skutečně zabralo. Lidé z toho hodně nadělali, jako by to byl nějaký druh testu s inkoustovou skvrnou nebo co. Ale nikdy to nebylo myšleno jako cokoliv jiného než pár písniček, opravdu, možná to bylo lepší, než jsem si myslel. (New York, 1985)

Slyšel jsem zvuk, kterého dosáhl Gordon Lightfoot s Charliem McCoyem a Kennym Buttreyem. Používal jsem je oba, Charlieho i Kennyho, už předtím, a uvědomil jsem si, že mohl-li on dosáhnout takového zvuku, mohu já také. Ale nemohli jsme toho docílit. (Woodstock, 1969)

'John Wesley Harding' bylo album plné strachu - zabývající se strachem, ale zabývající se ďáblem téměř bázlivě. Jediné, o co mi šlo, bylo najít správná slova. (New York, 1978)

Na albu jsou jenom dvě písničky, které přišly ve stejné chvíli jako hudba. Zbytek písniček byl napsaný na papíře a melodie k nim jsem našel později. Předtím jsem to tak nedělal a od té doby také ne. To možná přispívá ke zvláštnosti tohoto alba. (Malibu, 1978)

Nashville Skyline

To jsou písničky, které jsem napsal během uplynulého roku. Něco jsou písničky, které jsem zpíval a nikdy nezapsal a jen je trochu překopal. Nemohu si vzpomenout, odkud pocházejí. Zrovna jsem se posadil a snažil se napsat nějaké poznámky k tomu, odkud ty písničky pocházejí, a nemohl jsem na to sám přijít. (New York, 1969)

Když jsem šel poprvé do studia, měl jsem, myslím, čtyři písničky. Vytáhl jsem tu instrumentální... pak přišel Johnny [Cash] a udělal se mnou písničku. Pak jsem jednu napsal v motelu... dost brzo se to začalo zaplňovat, a najednou jsme měli celé album. Tím chci říct, že jsme to neměli v úmyslu, když jsme se do toho pouštěli. (New York, 1969)

To je typ písniček, k jakému jsem vždycky směřoval, když jsem na to byl sám. Tyhle písničky odrážejí z mého vnitřního já víc, než ty písničky z minulosti. Jsou blíž mé podstatě než, řekněme, 'John Wesley Harding'. Tam jsem cítil, že kaž­dý očekává, že jsem básník, a to taky bylo to, čím jsem se snažil být... Nemůžu si moc připamatovat, jak píšu nové písničky. Záleží na tom, kde jsem, jaké je počasí a kdo se kolem v tu dobu pohybuje. Ta hudba je od každého něco. Poz­náte, co to je, až to uslyšíte. Moc si z toho nepamatuju. Ty nové písničky se snadno zpívají a není v nich příliš mnoho slov k zapamatování. (New York, 1969)

Mám rád 'Tell Me That It Isn't True', i když dopadla naprosto jinak, než jak jsem ji napsal. Vyzněla skutečně pomalu a jemně. Já ji napsal trochu skotačivě, trochu ve stylu polky. Napsal jsem ji v F. To je to, co tomu dodává tak trochu nový zvuk. Všechny jsou v F... ne všechny, ale dost. Těch, které v F nejsou, není na albu moc. Tak jsem měl tyhle akordy, rozumíte... což tomu dává určitý zvuk. Snažím se být na každém albu trochu jiný. (New York, 1969)

Na 'Nashville Skyline' jste museli číst mezi řádky. Snažil jsem se chytit něčeho, co by mne vedlo dál, kde jsem myslel, že bych měl být, ale nikam to nevedlo - šlo to jen dolů, dolů, dolů. Nemohu být nikým jiným než sám sebou, a v té chvíli jsem to nevěděl nebo nechtěl vědět. (New York, 1978)

Self Portrait

'Self Portrait' byla hromada nahrávek, které jsme dělávali vždycky, když jsem přišel do Nashvillu. Tyhle věci jsme dělali, abychom dosáhli [studiového] zvuku. Pro začátek jsme udělali dvě nebo tři písničky, jen abychom všecko nastavili, a pak jsme se do toho dali a dělali na tom, co jsme chtěli udělat. A pak tam byla spousta jiných věcí, které byly horší než ty, které se objevovaly na pirátech. Tak mě napadlo dát všechny ty věci dohromady a vydat je, moji vlastní takříkajíc pirátskou desku. Víte, kdyby to skutečně bývala byla pirátská deska, lidé by všude šmejdili, aby ji sehnali, a jeden by ji druhému potají přehrával. A taky jsem nehodlal být něčí loutkou a došlo mi, že tahle deska tomu udělá konec... Měl jsem zkrátka dost všech těch lidí, kteří mne považovali za nesmysl. (New York, 1985)

To album bylo vydáno... [protože] v té době... jsem neměl rád pozornost, jaké se mi dostávalo. Nikdy jsem nebyl z těch, kdo stojí o pozornost. A v té době se mi dostávalo pozornosti toho nejhoršího druhu, kvůli věcem, které jsem nikdy neudělal. A tak jsme vydali album, abych setřásl ty lidi z krku. Už mne nebudou mít rádi. To byl... důvod, proč bylo tohle album vydáno, aby lidé od té chvíle přestali kupovat moje desky, a oni přestali. (New York, 1981)

Cítím, že jsem zavázán svou nahrávací smlouvou. To znamená nahrávat ty nejlepší písničky, které mohu. Proto se rozhlížím po písních jiných lidí. (Woodstock, 1969)

Řekl jsem si, 'Ale, nasrat na to. Přál bych si, aby na mě tihle lidé zapomněli. Chci udělat něco, co se jim nebude moct líbit, nebudou se s tím moct ztotožnit'... a udělal jsem ten portrét na obálku. Tedy... pro tohle album nebyl žádný název a já si řekl, 'Dobrá, nazvu to album 'Self Portrait' - Autoportrét, což jsem bral jako vtip. (1984)

New Morning

Pár nahrávek pro 'New Morning' jsme měli ještě než vyšlo LP 'Self Portrait'. Neřekl jsem si 'No, můj Bože, tohle se jim nebude líbit, udělám jinou'. Tak to nebylo. Náhodou se stalo, že vyšla ta první a že ta druhá vyšla už tak brzo, jak vyšla. LP 'Self Portrait' leželo, myslím, rok. Pracovali jsme na 'New Morning', když se album 'Self Portrait' dávalo dohromady. Něco z těch věcí [na 'Self Portraitu'] pocházelo z 'Nashville Skyline'. Na Broadwayi dávali nějakou hru a její producent se mne chytil. Chtěl, abych napsal nějaké písničky pro hru Archibalda McLeishe, která se jmenovala The Devil And Daniel Webster, tak jsme nahráli nějaké věci, vycházející z toho, co jsem dělal. Nahrál jsem 'New Morning', 'Time Passes Slowly' a 'Father Of Night'. Šli jsme s producentem navštívit s písničkami Archibalda McLeishe. Žil V Connecticutu. Zahrál jsem mu ty písničky a jemu se všechny líbily. Měl za to, že perfektně sedí, dokud jsme se nedostali k 'Father Of Night'. Na té jsme se neshodli, a tak jsem z té produkce vycouval. Opravdu o nic nešlo, jen o určité nedorozumění, myslím, každopádně jsem sebral tyhle písničky a pár dalších a nahrál 'New Morning'. (New York, 1985)

Pat Garrett & Billy The Kid

Rudy [Wurlitzer] potřeboval do scénáře písničku. Já zrovna nic nedělal. Rudy poslal scénář, já si ho přečetl a líbil se mi, a tak jsme se sešli a on potřeboval titulní písničku. (New York, 1975)

Dylan

Nemyslel jsem, že to je tak strašné, opravdu. (Montreal, 1974)

Before The Flood

To nebylo turné, kde se parta kluků dá dohromady a řekne, 'Vyrazíme a zahrajeme si'. Po tomhle turné byla veliká poptávka a pořád rostla, tak jsme vyrazili a udělali ho. Nedělali jsme žádné desky. (1989)

Blood On The Tracks

Spousta lidí mi říká, že je tohle album potěšilo. Pro mne je těžké se s nimi ztotožnit... víte, chci říci, s lidmi, které těší tenhle druh bolesti, rozumíte? (New York, 1975)

Všichni se shodnou, že bylo dost odlišné. Odlišuje je to, že v textech je kód a že tu také není žádný smysl pro čas. Žád­ný ohled na čas. Máte tu včerejšek, dnešek a zítřek, všechny ve stejném prostoru, a je tu velmi málo toho, co si nemůžete představit, že by se stalo. (New York, 1978)

Touhle 'Blood On The Tracks' jsem dokázal vědomě to, co jsem dělával nevědomě. Neprovedl jsem to dobře. Neměl jsem sílu provést to dobře. Ale napsal jsem ty písničky... písničky, které měly převrátit čas, ve kterých není žádný čas, které se snaží silně zaostřit jako zvětšovací sklo pod sluncem. Dělat tohle vědomě je trik, a já to na 'Blood On The Tracks' dělal poprvé. Věděl jsem, jak to dělat, díky technice, kterou jsem se naučil - dokonce jsem na to měl učitele... (New York, 1978)

Celou dobu jsem bojoval se sentimentalitou. (Augusta, 1978)

Měl jsem pár týdnů v létě, kdy jsem psal písničky pro 'Blood On The Tracks', a pak jsem je natočil. (New York, 1985)

Snažil jsem se dělat to tak prostě jako malbu, kde rozeznáváte různé části, ale potom také vidíte celek. (New York, 1985)

'Blood On The Tracks' byla další z desek, u kterých jsme přišli a udělali je za tři nebo čtyři dny... Pomyslel jsem si, že by ty písničky mohly znít jinak, lépe, a tak jsem šel a natočil je znovu. (New York, 1985)

Spousta lidí myslela... že tohle album, 'Blood On The Tracks', se týká mne. (New York, 1985)

The Basement Tapes

[Ty písničky] byly psány porůznu pro jiné lidi... nepamatuji si přesně, pro koho byly tyhle písničky psány. Určitě byly tehdy psány pro vydavatelskou společnost... Museli jsme na tom místě natočit padesát písniček. V té době vesmíru vládl psychedelický rock, a my jsme hráli tyhle domácké balady nebo co to bylo.(New York, 1978)

Desire

Tohle bylo nové. Nedotáhl jsem to tak daleko, jak jsem si přál, neměl jsme příležitost to udělat. Chtěl jsem udělat víc harmoniky s houslemi pohromadě, ale nikdy jsme nedostali příležitost to udělat. (Los Angeles, 1978)

Vůbec jsem nespal, když jsem dělal tohle album. Nemohl jsem spát. (Los Angeles, 1978)

Zkoušeli jsme to ve studiu s mnoha různými lidmi, s mnoha různými typy zvuku a dokonce jsem měl dva nebo tři dny pro tohle album i doprovodné zpěváky, spoustu perkusí, spoustu věcí. Ale jak to postupovalo, byl jsem ze všech těch zvuků stále podrážděnější a nakonec jsem skončil u basy, bicích a houslí. (New York, 1978)

Bob Dylan At Budokan

Skřípli mě, abych udělal živé album pro Japonsko. Byla to stejná kapela, kterou jsem použil na 'Street Legal', a zrovna jsme při tom turné začali zjišťovat, jak na to, a vtom to natočili. Nikdy jsem to nepovažoval za nějaký druh reprezentace mých věcí nebo mé kapely nebo mých představení. (Los Angeles, 1984)

Street Legal

Kritici zacházeli s touhle deskou bezohledně... Viděl jsem jednu recenzi, která mne obviňuje ze směřování k 'Vegas' a z kopírování Bruce Springsteena, protože jsem použil Steve Douglase, saxofonistu... srovnání s Las Vegas bylo, no, víte, podle mne ten člověk vůbec nikdy ve Vegas nebyl, a ta věc se saxofonem byla skoro urážlivá... Tím chci říct, že nekopíruju lidi, kterým je méně než padesát let. I když se v Bruceově díle nevyznám, nedá se mluvit jedním dechem o jeho saxofonistovi a o Steve Douglasovi, který hrál s Duanem Eddym a na doslova všech deskách Phila Spectora... Tím nemíním Clarence urazit nebo tak, ale on nepatří do stejné kategorie, a člověk, který recenzuje moje věci, to má vědět... každopádně, lidé potřebují povzbudit, ne být pošlapáni a strkáni do svěrací kazajky. (New York, 1985)

Udělat 'Street Legal' nám trvalo týden. Následující týden jsme míchali a týden na to ji vydali. Kdybychom to neudělali tak rychle, neudělali bychom to album vůbec, protože jsme byli připraveni vrátit se zpátky na turné. (New York, 1978)

Slow Train

Písničky, které jsem psal pro album 'Slow Train' [mne vyděsily]... Neplánoval jsem je napsat, nicméně jsem je napsal. Netěšilo mne psát je, nechtěl jsem je psát... Ale přistihl jsem se, jak ty písničky píšu, a když jsem jich měl určitý počet, pomyslel jsem si, že je nechci zpívat, a tak jsem vzal holku, která mi je zazpívala... Holku, se kterou jsem v té době zpíval, Carolyn Dennis... [Dal bych] jí je všechny a přiměl ji, aby je natočila, a ani bych na ně nedával svoje jméno. Chtěl jsem ty písničky vydat, ale nechtěl jsem to udělat [sám], protože jsem věděl, že by to nebylo správně přijaté. Znamenalo by to jenom více tlaku. Já v té době nechtěl psát. (New York, 1984)

Saved

'Slow Train' bylo skvělé album. Na 'Saved' takováhle čísla nebyla, ale pro mne to stejně bylo skvělé album. Mám štěstí, že jsem v pozici, kdy mohu vydat album jako 'Saved' u velké gramofonové firmy, takže bude dostupné těm lidem, kteří by si je rádi koupili. (New York, 1981)

Lidem se tyhle melodie nelíbily, všechno to zavrhli. Když by bylo celé mé představení z nového alba, lidé by křičeli 'Chceme slyšet staré písničky'. Víte... v určitém momentě na tom už prostě nezáleží. (Los Angeles, 1991)

Shot Of Love

Lidé neposlouchali tohle album realisticky. Především byla 'Shot Of Love' jednou z posledních písniček, které produkoval Bumps Blackwell, a i když tady produkoval jedinou písničku, musím říci, že ze všech producentů, které jsem kdy použil, byl on nejlepší, nejinteligentnější a měl nejlepší instinkty... rád bych, aby udělal celou věc, ale nějak se to posralo a on nebyl takzvaně 'současný'... co z toho vzešlo, se trochu blíží tomu, co by z toho vzešlo, kdyby tam skutečně byl. (New York, 1985)

Ta deska má cosi, co mohlo být natočeno ve čtyřicátých nebo snad v padesátých letech... byly na ní smíšené prvky písniček... kritici... všechno, o čem mluvili, byl Ježíš tak a Ježíš onak, jako by to byla nějaká methodistická deska. (New York, 1985)

Infidels

Nějak mi došlo, že mohu vystačit provždy jen s tím, že odehraju písničku naživo ve studiu a odejdu. Došlo to do bodu, kdy jsem cítil, že to lidé ode mne očekávají. Ale rozhodl jsem se dopřát si [na 'Infidels'] čas, jako to dělají ostatní lidé. (New York, 1983)

Nepřistupovali jsme k 'Infidels' nějak jinak než ke kterékoliv jiné desce. Udělali jsme nahrávky a nazpívali většinu věcí živě. Jenom jsme to později, když jsme měli příliš mnoho věcí, natočili znovu... Chtěl jsem to víc zaplnit, nikdy jsem to u žádné jiné desky nechtěl udělat... Poslouchali jste někdy desky Eagles?... jejich písničky jsou dobré, ale každá nota je předvídatelná, víte přesně, co příjde, ještě než to tu je. A něco z toho jsem začal cítit na 'Infidels', a to se mi nelíbilo. Tak jsme se rozhodli předělat některé hlasy... [Ale] přespříliš produkovaná ta deska není. (New York, 1984)

Empire Burlesque

Teď pořád jenom nahrávám. Někdy z toho není nic a jindy získám spoustu věcí, které uchovám. Natáčel jsem ['Empire Burlesque'] dlouhou dobu. Nahrál jsem písničky tak, jak jsem cítil, že je chci nahrát, pak si je poslechl a rozhodoval se, jestli se mi líbí. A když se mi nelíbily, buď jsem je znovu natočil, nebo na nich něco změnil. (New York, 1985)

Jsem konečný soudce v tom, co na moje desky příjde a co ne. Poslední deska, kterou jsem právě udělal, 'Empire Burlesque', tam bylo devět písniček, o kterých jsem věděl, že na ni patří, a potřeboval jsem desátou. Měl jsem asi čtyři písničky a jedna z nich měla být tou desátou písničkou. Nakonec mi došlo, že poslední písnička by měla být akustická, a tak jsem ji napsal. Napsal jsme ji, protože žádná z ostatních písniček na tu pozici nesedla, na to určité místo. (New York, 1985)

Biograph

Tady jsou nějaké věci, které nebyly dříve k slyšení, ale většina mých věcí byla šířena ilegálně, takže pro kohokoliv zasvěceného tu není nic, co by předtím neslyšel... Skutečně jediné, co na tom je, je přebalení, a to bude jenom stát spoustu peněz. (New York, 1985)

Down In The Groove

Není žádné pravidlo, které by říkalo, že každý musí psát svoje vlastní písničky. A já je píšu. Napsal jsem spoustu písniček. O co tedy jde, nevíte? Můžete vzít jinou písničku, kterou napsal někdo jiný, a udělat z ní svojí... Netvrdím, že jsem udělal na téhle poslední desce definitivní verzi čehokoliv, ale mám ty písničky rád. Častokrát musíte zpívat písničku, která se právě namane... Psaní je tak izolovaná věc. Jste v tak izolovaném rámci mysli. Musíte se do toho dostat nebo v tom zrovna být. Za starých časů jsem se do toho dostal opravdu rychle. Ale teď už se nikdy do toho tak nedostanu. (Los Angeles, 1988)

Oh Mercy

Většina [písniček na 'Oh Mercy'] jsou písničky proudu vědomí, toho druhu, jaký k vám přichází uprostřed noci, právě když chcete zpátky do postele. (New York, 1989)

Někteří lidé nechají natáčení desek. Zkrátka se o to už nestarají. Dokud mají pohromadě svoji živou show, nepotřebují desky. Do tohoto bodu to došlo i se mnou. Šlo o to, buď přijít s kupou písniček, které by byly původní, a soustředit se na ně, nebo sehnat jiné, opravdu dobré písničkáře, aby mi napsali nějaké písničky. Žádné další písničky nemohu sehnat. (New York, 1989)

Může být 'Oh Mercy' charakterizována jako ponurá deska?

Může, ale taky nemusí. Spousta z toho má možná co dělat s různými charaktery instrumentace na ní spíše než s písničkami samotnými.

Čí nápad byli cvrčci v 'Man In The Long Black Coat'?

Můj nápad to nebyl! (New York, 1989)

Bono slyšel pár [mých nových] písniček a navrhl, že by je mohl opravdu dobře natočit Daniel Lanois. Daniel se na mne přišel podívat, když jsme hráli vloni v New Orleansu, a... dokonale jsme se shodli. Měl porozumění pro to, o čem je moje hudba. Bylo velmi těžké najít producenta, který umí hrát... Bylo vzrušující potkat Daniela, protože on je schopný hudebník a ví, jak natáčet s moderními zařízeními. A mně tohle v minulosti chybělo. (New York, 1989)

Diskutovali jste s Danielem o slovech? Ptal se, o čem určité části jsou? Potřeboval to vědět, aby to napomohlo k vytvoření atmosféry?

To jsme opravdu nedělali. Některé písničky měly více slov než bylo nezbytné, a on třeba řekl, které verše zachovat, možná celé sloky. Obecně ale nebylo v textech příliš mnoho problémů. Bylo to spíš... vlastně s nimi nebyly vůbec žádné problémy. (New York, 1989)

Daniel zkrátka jen umožnil, aby na to celé bylo pěkně dost času, ve dne v noci. Nemuseli jste procházet sekretářkami, turnikety a manažery a opruzovači ve dvoranách a na parkovištích a ve výtazích ani arktickými teplotami. Při natáčení desky potřebujete pomoc, ve všech směrech, které se natáčení desek týkají. Někteří lidé ode mne očekávají, že přinesu písničku Boba Dylana, zazpívám ji, a natočím ji. Jiní lidé nepracují takhle, ale s větší zpětnou vazbou. (New York, 1989)

Under The Red Sky

Souvisí titul alba 'Under The Red Sky' se současnou válkou na Středním východě?

Ne, fakt ne. Deska byla vydaná předtím, než válečné akce začaly. Ale odpovídá to, řekl bych. Stejně jako písničky, které jsem napsal před třiceti lety. (Guadalajara, Mexiko, 1991)

The Traveling Wilburys

Volume One

Nebylo tak obtížné udělat tuhle desku. Nebylo přitom opravdu moc těžkých rozhodování, která by do toho vstupovala. Spolupráce je při něčem takovém skvělá věc, protože pak nikdy neuvíznete. (New York, 1989)

Byla [to] dost uspěchaná záležitost. Mnoho věcí bylo dáno dohromady ze záznamů jamů. (New York, 1990)

Volume Three

Těžko říct, jaký druh desky jsme mohli udělat s Royem [Orbisonem]. Všichni ho postrádali, ale ne tak, že by se někdo posadil a začal o tom. (New York, 1990)

Písničky jsou rozvinutější. Pokud se lidem líbila ta první, tuhle budou milovat. (New York, 1990)


Další Předchozí Obsah