Další Předchozí Obsah

7. NAHRÁVÁNÍ

Obvykle se materiál nedostane na desku z jednoho ze dvou důvodů. Buď už je toho na desce příliš mnoho a vy na ni tu písničku nemůžete dostat... nebo si prostě nemyslíte, že je ta písnička dost dobrá. Spousta věcí, které jsem na svých deskách vynechal, mi zkrátka nepřipadala dost dobrá nebo mi to asi neznělo jako deska. (New York, 1985)

Zmínil jste se o odlišném provedení vašich písní na koncertech...

Víte, proč se to děje? Protože moje desky byly častokrát dělány... zvláště v sedmdesátých letech... nosil jsem do studia dost písniček, které jsem vlastně neznal. Jenom jsem je napsal, a tak jsem nevěděl... a záleží na tom, s jakými muzikanty hrajete - co jako dovedou, rozumíte? A někdy jsem býval ve studiu s kapelami - zkrátka studioví hoši, kteří byli sehnáni dohromady - a vy jste museli odhadnout, jakým způsobem ta kapela bude hrát, zvlášt když jste chtěli udělat šest písniček za jednu frekvenci.

Vy to máte rád z krku a rychle odbyté, že? Nechcete strávit děláním alba rok, jako to teď dělají některé jiné hvězdy...

Nevadilo by mi strávit nad albem rok, tedy pokud by mi to stálo za to.

Stálo za to?

Kdyby mi někdo řekl, abych se pokusil udělat určitou věc, která by zabrala rok nebo něco takového. Nevím, proč byste věnovali albu rok. Snad byste mohli odjet na nějaký čas do Ria, že, nahrávat tam, potom odjet do Montserratu, tam nahrávat, a potom si možná narychlo zajet do Paříže a pár týdnů natáčet tam... Nevím, jak byste strávili nad albem rok. Jak se to dělá? Nevím.

Co to dotáhnout?

Jo, to musí být ten důvod! Dotáhnout to. Pokaždé si myslím, že to vždycky může být víc dotažené, nikdy vám to nedá. Vím, že bych měl. (Toronto, 1986)

Tehdy jste nemívali moc studiového času. Šest měsíců na udělání desky... To nebylo myslitelné. Moje rané desky až do pozdních sedmdesátých let byly dělané v rozmezí hodin, možná dnů. Od pozdních šedesátých let, asi od 'Sergeanta Peppera', začali všichni trávit ve studiu víc času, písničky ve studiu skutečně vymýšleli a sestavovali. Trochu jsem to taky dělal, ale radši mám už nějaké písničky, než tam jdu. Zkrátka se zdá, že to tak funguje líp. (New York, 1985)

Jsou vaše alba dneska trochu více produkovaná než bývala?

Chcete-li to tak říci.

Používate pořád stejný postup při nahrávání?

No, řekl bych, že během roku jsem tak šest dnů ve studiu, tak nějak. Pokud nemůžu desku udělat za šest dnů, neudělám ji.

Tak to v podstatě bylo vždycky, že?

Jo. (San Francisco, 1980)

Bylo [nahrávání] často trpkou zkušeností?

Obvykle pracujete s lidmi, kteří ne... alespoň se mnou... najednou pracujete s lidmi, kteří tam z toho či onoho důvodu jsou, ale nemají velké pochopení pro to, co se vy snažíte dělat. Znají třeba vaše jméno a znají třeba některé z písniček, ale prostě nemají moc porozumění ani citu, aby byli schopní se do toho vpravit a pozvednout to a něco z toho udělat. Radši řeknou, no tak mi to ukaž, nahrajeme si to, a nech mě přemýšlet, co mohu navrch přidat. (New York, 1989)

Mění nahrávací společnost

Táhlo se to už moc dlouho. Zkrátka pocit, že je načase jít dál... podezření, že (CBS) nadělají víc řečí než skutků. Jednoduše jsem je zbavil závazků a bylo to. Měl jsem pocit, že jim bylo jedno, jestli zůstanu nebo ne. (1974)

Videa

Nejsem si docela jist, zda vím, co je to video, kromě toho, že trh s videem je novinka, ale ta forma tu byla vždycky. No, [oni vidí] v 'Subterranean Homesick Blues' video. Já nevím, jestli to bylo video. V té době jsme o tom jako o videu nepřemýšleli, potřebovali jsme jenom kousek filmového pásu, který by šel na začátku filmu... Chtěli jsme udělat 'Neighbourhood Bully', ale [je obtížné] pokoušet se někomu vysvětlit, co vidíte, a udělat kreslený scénář. Opravdu jsem nenašel nikoho, kdo skutečně myslí určitým způsobem, jaký je k tomu potřeba, jako němečtí filmaři, angličtí filmaři. Tady ve Státech takoví lidé nejsou. Prostě neexistují... Představoval jsem si 'Neighbourhood Bully'... byly tam určité části, které jsem napsal jednou v noci, o nichž jsem si myslel, že by ve filmu vypadaly skvěle, bylo by to jako Fassbinderův film. (Los Angeles, 1984)


Další Předchozí Obsah