Další Předchozí Obsah

8. FILMY & KNIHY

Máte nějaké plány na filmy do budoucna?

Jo, mám plán udělat příští podzim film s Alanem Rudolphem.

S kým?

S Alanem Rudolphem. To je filmový režisér. Chytrý člověk. Je to komplikovaný příběh o pianistovi, který se dostane do potíží kvůli svému dobrému kamarádovi a pak dává do pořádku nějaké účty ženě, jejíž manžel zmizel, vezme si ji, potom se zamiluje do její dcery. A ten druhý chlap se nakonec znovu objeví a film dospěje k senzačnímu konci. (Toronto, 1986)

Můj právník mi říkával, že ve filmech je budoucnost. A já řekl 'jaký druh budoucnosti?'. On řekl, 'No, jestli můžete přijít se scénářem, s náčrtem, a dostat peníze od velkého distributora', ale já věděl, že takhle nemůžu pracovat, nemůžu zradit svoji představu na kousíčku papíru pro vyhlídky, že od někoho získám nějaké peníze. Při konečné analýze se ukázalo, že musím udělat film úplně sám, s lidmi, kteří se mnou budou pracovat, kteří mi budou důvěřovat. Vydal jsem se na turné v roce '76, abych na ten film vydělal peníze. (New York, 1978)

Natáčet film by pro mne teď nebylo to pravé. Není v tom dost života. Hrajete pro kameru, režiséra, nemůžete pořádně vidět výsledky. (New York, 1979)

Člověka stojí příliš mnoho peněz udělat svůj vlastní film, a potom, když děláte film pro někoho jiného, kdo dává peníze, bude vyžadovat to, co chce on. (New York, 1979)

Tarantula

Mám pro to napsáno spoustu slov, ale nemůžu použít všechno, co jsem napsal... více než před rokem... prostě nemůžu použít své nápady. Jsou tak deformované a nejsou to zkrátka ty správné nápady. Věci, které byly vyjádřené milionkrát v minulosti... Ted už nepíšu, pokud se to zrovna nenatrefí. (Detroit, 1965)

Předběžně [je pracovní název] 'Bob Dylan Off The Record'. Ale řekli mi, že kniha s názvem 'off the record' už vyšla. Ta kniha vlastně nemůže být nějak nazvaná, takový druh knihy to je. Taky se chystám psát na ni recenze... Napsal jsem nějaké písničky, které zacházejí daleko, dlouhé pokračování veršů, takové věci... Ještě jsem se opravdu nedostal k psaní naprosto volných písní. Máte rádi něco jako rozstříhaný text?... napsal jsem tu knihu, protože je v ní spousta věcí, které mohu těžko zpívat... Něco, co nemá žádné rýmy, jenom rozstříhaný text, vůbec nic kromě něčeho, co se děje, a to jsou slova. (Santa Monica, 1965)

Prostě jsem všechna ta slova zapsal a poslal je svým vydavatelům a oni poslali zpět obtahy, a já se tak styděl za nesmysl, který jsem napsal, že jsem celou věc změnil. A oni měli celou dobu 100 000 objednávek... Potíž byla s tím, že to nemělo žádný děj. Četl jsem všechny ty braky, knihy nemocné sexem a vzrušením a pošetilostmi. (Woodstock, 1968)

Je to o pavoucích... je to kniha hmyzu. (Londýn, 1965)

Píšu teď knihu... Je o mém prvním týdnu v New Yorku... Je prostě o někom, kdo dojde na konec jedné cesty a ví, že je to konec jedné cesty, a ví, že tu je další cesta, ale neví přesně kde, a ví, že už se nemůže na tu první cestu vrátit... jsou tam nápady z mojí hlavy, všecko o učitelích a školách a všecko o stopařích po celé zemi... jsou tam školáci, jak chodí do školy, což mají být všichni lidé, které jsem znal. Každý z nich je trochu symbolem všech druhů lidí. (New York, 1963)

Don't Look Back

Znáte ten film Don't Look Back. No, tak ten rozmáznul mojí tvář po celém světě. Nedostal jsem z toho filmu ani penny, víte... a tak když lidé říkají, proč nevystoupíte a neděláte něco a proč neděláte tohle a proč neděláte tamto, lidé nevědí ani zpoloviny, co spousta těch producentů a všech těch lidí, právníků... neznají ani zpoloviny tyhlety historie. Já jsem jinak docela v pohodě, rozumíte... odpustím a zapomenu. Ale nestojím o to, dozvědět se o filmu něco dalšího.

Líbil se vám 'Don't Look Back'?

Líbil by se mi o hodně víc, kdybych za něj dostal zaplaceno. (New York, říjen 1969)

'Don't Look Back', to byl... film někoho jiného. Existovala dohoda, vypracovaná s filmovou společností, ale já v tom skutečně nehrál žádnou roli. Když jsem to viděl v kině, byl jsem šokovaný tím, co vyrobili. Dlouho jsem netušil, že na mě celou dobu šla kamera. Ten film dělal člověk, který to všechno vytrhl z kontextu. Bylo to zaznamenané z jeho osobního hlediska. Film byl nepoctivý, byl to propagandistický film. Nemyslím, že byl přesnou ukázkou všech období mého formování. Ukázal jenom jednu stránku. Udělal to tak, že to vypadalo, jako kdybych nedělal nic jiného, než žil v hotelových pokojích, hrál na psací stroj a pořádal tiskové konference pro novináře. To je všechno pravda, rozumíte. Házení nějakých lahví, o tom v tom filmu něco je. Joan Baezová v něm je. Ale je to jednostranné. Neposuzujme to příliš tvrdě. Jenom to není reprezentativní pro to, co se v šedesátých letech dělo. V těch dobách jsem skutečně nebyl hvězda o nic víc, než jsem hvězda dneska. Neměl jsem tehdy zřejmě jasno, v čem byl můj úkol. Bylo to dost brzy, víte. 'The Times They Are A-Changin' byla tenkrát na anglických žebříčcích, takže to muselo být hodně brzo. (Malibu, 1978)

Díval jste se někdy na 'Don't Look Back'?

No, před mnoha lety. Je pro mne velmi těžké dívat se na cokoliv, co má co dělat se mnou. (New York, 1989)

Eat The Document

Museli jsme museli pracovat s něčím, co byste si asi zrovna nepředstavovali, když jdete točit film. To, co jsme se snažili udělat, bylo vytvořit z těch záběrů zpravodajského typu logický příběh... vytvořit příběh, který by sestával z hvězd a hvězdiček, které přebíraly role jiných lidí, zrovna jako v normálním filmu. Snažili jsme se totéž udělat s těmi záběry. Takhle si to ale nikdo nepředstavoval, kromě mne a pana Alka. A byli jsme velmi omezeni, protože film jsme nesnímali my, ale oko, a my k tomuhle rozhodnutí došli, až když selhalo všechno ostatní... Snažili jsme se zkonstruovat jeviště a prostředí, vzít to ven a sestavit dohromady jako skládačku. A provedli jsme to, což je na tom to zvláštní. Teď, když bysme měli znovu možnost natočit kameru tímhle postupem, mohli bysme skutečně vytvořit podivuhodný film. (Woodstock, 1968)

Pat Garrett & Billy The Kid

Nevím, koho jsem hrál. Snažil jsem se hrát někoho, kdo v tom příběhu byl, ale myslím, že je známo, že v tom příběhu nebyl nikdo, kdo by byl postavou, kterou jsem hrál. (Montreal, 1974)

Při práci na 'Patu Garrettovi' jsem zjistil, že neexistuje způsob, jakým můžete v Hollywoodu udělat skutečně tvůrčí film... Musíte mít svůj vlastní štáb a své vlastní lidi, abyste udělali film po svém. (Malibu, 1978)

Ten [film] byl Peckinpahovo království - a on byl tak trochu blázen. Pořád říkal, 'tohle je můj film, můj film'. (Los Angeles, 1986)

Ani Sam [Peckinpah] neměl konečnou kontrolu, a v tom byl ten problém. Viděl jsem to v kině nedaleko od něj a můžu říct, že to bylo rozsekané na kousky. Někdo jiný než Sam vzal pod nůž některé cenné scény, které v tom byly. Hudba se zdála být rozházená a byla použitá všude, na všech možných místech, jenom ne ve scénách, pro které jsme ji dělali. Kromě 'Heaven's Door' nemůžu říct, že bych poznal cokoliv, co jsem dělal... na tom místě, pro které jsem to dělal. (New York, 1985)

Renaldo & Clara

Věděl jsem, že to nebude krátký hodinový film, protože jsme tenhle příběh nemohli vypovědět za hodinu. Původně jsem si nedokázal představit, jak bysme to mohli udělat za méně než sedm nebo osm hodin. Ale ubírali jsme písničky a scény a dialogy, až už jsme dál ubírat nemohli. (New York, 1978)

Renaldo & Clara byl původně zamýšlený jako členitější film. Najal jsem dramatika Sama Sheparda, aby se postaral o dialogy, ale moc jsme toho z jeho věcí nepoužili, kvůli názorovým rozporům. (Malibu, 1978)

Byl to dost zmatek, když jsme dělali tenhle film. Hodně dobrých scén se nepodařilo, protože jsme končili s jejich improvizací právě ve chvíli, kdy byly kamery připravené filmovat. Takové věci nemůžete znovu vyvolat. Během filmování bylo dost konfliktů. Měli jsme lidi, kteří nepochopili, co jsme dělali, protože jsme neměli scénář. Někteří z těch, kdo nechápali, si nicméně přáli s námi pokračovat. Jiní ne, a to nám ublížilo a ublížilo to i filmu. (New York, 1978)

Bob Dylan tu je použitý jako slavný člověk, takže nemusíme najímat Marlona Brando!... Řekněme, že ve skutečném životě je jméno Bob Dylan určeno veřejnosti. On může toto jméno vyvolat jak je mu libo. Co jiného si z něj veřejnost udělá, je už její věc. (New York, 1977)

Při čtení recenzí na film jsem pocítil, že chtějí ty věci likvidovat. Ty recenze nebyly o filmu. Byla to jen záminka, jak mne z toho či onoho důvodu dostat... Zklamalo mě, že se kritici nemohou dostat přes ty povrchnosti. Mysleli si, že film byl celý o Bobu Dylanovi, Joan Baezové a Saře Dylanové... A [to] nebyl. (Los Angeles, 1978)

Tohle je film dělaný bez scénáře. Nápady tu byly od začátku, ale hodně z tohohle filmu se vyvinulo, až když jsme ho dělali. Dost z toho byla improvizace, ale pouze v rámci určitých pravidel. (Los Angeles, 1978)

Dělám to, abych vyjádřil určité představy, které nosím v sobě a které na žádném jiném plátně vyjádřit nedovedu. (New York, 1978)

Ten film není žádný hlavolam, je to A-B-C-D, ale kompozice je jako hra - červená květina, klobouk, červená a modrá témata. Význam nespočívá v doslovném ději, ale v asociovaném charakteru - v barvách, představách, zvucích. (New York, 1977)

Film vytváří a udržuje čas. Což je to, co dělat má - má udržovat čas, dýchat v tomto čase a čas tím zastavit. Je to jako když se dívate na Cézannovu malbu, v tu chvíli se v malbě ztratíte. A dýcháte - ale čas jde dál a vy o tom nevíte. Jste fascinováni. (New York, 1978)

Nemyslíte, že natáčení tohoto filmu bylo plýtváním penězi?

Pokud je filmové medium opravdovým malířským plátnem, pak za to ten film stál (Los Angeles, 1978)

Takže Bob Dylan může nebo nemusí v tomto filmu být?

Přesně tak.

Ale Bob Dylan ten film udělal.

Bob Dylan ho neudělal. Já jsem ho udělal. (New York, 1978)

Ten film je pro mne spíš malba než hudba. Je to malba. Je to malba ožívající na zdi. Proto to děláme. Malíři mohou ovládnout tvůrčí zmatek; v jiné době by filmaři nejspíš byli malíři. (Malibu, 1978)

Film odhaluje, že pod povrchem duše se dá odkrýt mnoho, ale je to nemyslitelné... Odhaluje ty hlubiny, které odhalit lze. A to je nejvíc, co můžete žádat, protože věci jsou skutečně velmi neproniknutelné... A tenhle film jde tak daleko, jak jen člověk může tohle odhalovat. (New York, 1978)

Je to o podstatě člověka odcizeného sobě a o tom, jak, ve snaze osvobodit se být znovuzrozen, musí vystoupit mimo sebe. Můžete skoro říct, že zemře, aby uviděl čas, a silou vůle se mohl vrátit zpět do stejného těla...

Jaké jsou [Renaldovy] potřeby?

Dobrá kytara a temná ulice.

Kytara, protože miluje hudbu, ale proč temná ulice?

Protože se potřebuje skrýt... Před vnitřním démonem. Ale všechno, co víme, je že na tmavé ulici se před vnitřním démonem skrýt nemůže... Snaží se před vnitřním démonem utéct, ale zjišťuje, že démon je ve skutečnosti zrcadlící se odraz samotného Renalda. (New York, 1978)

Už jsem o tom filmu mluvil přespříliš. (Londýn, 1978)

Clara je v tohle filmu symbolem svobody. Je tím, co Renalda právě upoutává. Renaldo žije v hrobce, jeho jedinou cestou ven je snít... Na konci filmu víte, že se zrovna chystá, nebo že už z hrobky prorazil... cítíte, že i když jsou to možná namáhavé chvíle, snad je překoná... Snaží se prorazit sám ze sebe... nejen to, snaží se prorazit sám ze sebe pomocí rozumu... nachází se skutečně v procesu dobývání své vlastní duše... [konec filmu] je vlastně úsvitem Renaldova života. (New York, 1977)

Renaldo má víru v sebe a ve svoji schopnost snít, ale sen je někdy tak mocný, že má schopnost ho odstranit. Renaldo nemá obyčejný rozum - možná nemá ani duši. Ve svých nejdivočejších chvílích může být dokonce samotným Časem. (New York, 1977)

Renaldo je kdokoliv... Renaldo jste vy, zápasící uvnitř sebe s vědomím, že jste uzamčení uvnitř řetězů vašeho vlastního bytí... On je v tom filmu Kdokoliv, a přežije. Je to člověk uvažující o budoucnosti... Na začátku filmu je v masce, kterou můžete prohlédnout, je průsvitná. Na konci je vidět, jak si nanáší na tvář líčidlo. (New York, 1977)

Hearts Of Fire

Nikdy bych nemohl napsat takový scénář, to je prostě nad moje síly. (Londýn, 1986)

Myslíte, že 'Hearts Of Fire' je ten nejhorší rockový film, jaký byl kdy natočen?

Možná je. I když pro mne to vůbec nikdy rock'n'rollový film nebyl. Je velká škoda, že to nebylo víc podle mého gusta, jako 'Chariots Of Fire'. Je velká škoda, že mi ten scénář nedali... Zaplatili mi snad tolik, jako Robertovi De Niro. Každý by to udělal. (Los Angeles, 199O)

Co tedy rozhoduje jaký druh scénáře vás zaujme? Nebo proč právě tento?

Protože, musím vám říct, že když jsem ten scénář četl, myslel jsem si jen... no jak se ukázalo, mohl jsem vědět, jak to všecko dopadne, ale když jsem scénář poprvé četl, musím být upřímný, nemyslel jsem si, že vypadá příliš dobře. No, taky jsem to slyšel, víte, slyšel jsem to. Ale... nevím. Myslel jsem, že je to lepší, než to vypadá! (Toronto, 1986)

Věnujete tomuto filmu tolik práce a tolik času, a pak řeknete, že se na něj nepůjdete podívat.

No, snad ho uvidím, třeba se na něj půjdu podívat. Nevím. Nejsem si jistý datem premiéry.

Říkáte, že je radost pracovat s Fionou [Flanaganovou], že ona má to, čeho je třeba.

Myslím si to. Myslím, že by se mohla rovnat Joan Crawfordové.

Myslel jsem tedy jako zpěvačka.

Mluvím o herectví. Jako zpěvačka? To by se mohla rovnat komukoliv. Ale nepotřebuje se s nikým srovnávat, mohla by být první svého druhu. (Toronto, 1986)

Řečeno slovy Billyho Parkera 'Probudíte se jako hvězda - jste tedy hvězda. Ale nic víc na vás není. Jste prázdný'. Je toto názor, se kterým byste souhlasil?

No, některé hvězdy takové jsou, to ano.

Vy?

Ne, já takový nejsem, ale hraju jinou postavu, která taková je. Zrovna teď se do své postavy dostávám. (Londýn, 1986)

Bob Dylan napsal pro tento film čtyři písně. Můžete mi o nich něco říci?

No, ještě jsem je nenapsal.

Osoba, se kterou jsem hovořil, mi řekla, že jste je napsal.

No, chystám se na to.

O čem budou?

Budou o tom filmu.

Budou to protestní písně?

Doufám, že ano. (Londýn, 1986)

Je ve filmu nějaká určitá scéna...?

Opravdu ne, opravdu neznám scény v tomhle filmu, abych vám řekl pravdu. Všechny jsou, myslím, dobré. Jsem asi perfekcionista v jiných oblastech než je filmování... (Bristol, 1986)

Když jsem se ptal, 'co mám v téhle scéně dělat?', režisér řekl, 'buď prostě sám sebou'. Musel jsem potom přemýšlet, 'a kterým?'. To mi nikdo nikdy nevysvětlil. (Los Angeles, 1990)

Mohli byste říct, že jsem někdo jako Billy [Parker], který se proslavil hudbou, a že mám o slávě určité ponětí. (Londýn, 1986)


Další Předchozí Obsah