Bob Dylan 1976

Dark Eyes

alias

Kam to koukáš?

Na počátku byl klik (čti click). A hned nato se vynořila otázka: PROČ další dylanovská stránka? Hmm....

A proč ne, aha? Když už je tu tolik místa...   To bylo na počátku...   ALE CO DÁL?


Co je nového?

20. 10. 2020

Je k dispozici téměř celý záznam letošních improvizovaných 19. Dylan Days / Zimmerman Frei, pořízený péčí Petra Sedláčka.

A nezapomeňte si zapsat do kalendářů 21. a 22. květen 2021.

.

12. 6. 2020

Už je to za námi, kdo tam byl, ví svoje, kdo tam nebyl, ať si nestěžuje. Napřesrok bude Velkému Bobešovi osmdesát, plány jsou veliké, zapiště si do kalendářů 21. a 22. květen 2021.

.

22. 5. 2020

19. Dylan Days plakát

Podle předpovědi se jeví, že ten dlouho očekávaný a toužebně vyhlížený rain jak na sviňu gonna fall zrovna zejtra. I když má být spíš soft než hard, stane-li se tak, nalezneme shelter from the storm jako minule v sále CC Chestnut, White Mountain St. 201/150. Bude to za stávající situace trochu větší opruz, neb strictly masked & anonymous (ale roušky by vyjma konzumace musely být i venku na zahrádce) + no drinking & eating inside (občerstvení bude fungovat dole in the garden a pár míst pod slunečníky se tam najde) + rozestupy (nedá-li se tedy tvrdit, že jsme všichni Bob's family), ale věříme, že i tak se letošní 19. Dylan Days / Zimmerman Frei alias Limping Lightning Revue vydaří. Vstupné nebude, ale chtěli bychom do klobouku vybrat aspoň na zvukaře.

Řádění a rizika pandamie corrina viru nechceme zlehčovat a tvrdit, že life don’t mean a thing, ale je-li aktuální počet osob s prokázaným onemocněním COVID‑19 k dnešnímu ránu v celé ČR 2.519, byl by to obzvláštní pech, kdyby se naše stretnutie stalo epicentrem nového šíření. A jsme hotovi se domnívat, že mezi milci Old Bob Music se nacházejí samé zralé a zkušené osobnosti, schopné zvážit, zda by se mohly stát ohroženými či ohrožením. Nicméně pokud si zapnete sdílení polohy v aplikaci mapy.cz nebo nainstalujete e-roušku, bude karanténa zase o něco chytřejší (Big Brother o nás už stejně všechno ví).

14. 5. 2020

Okruh "účinkujících" se utěšeně rozrůstá, ale stejně berte i doplněný plakátek níže s rezervou.

Lapily-li vás asociální sítě, najdete událost i tam. Na rozehřátí si tam také můžete poslechnout domácí koncert Petra Šamšuka.

A v pondělí Live stream #10 – Nobody sings Dylan like Řepka

10. 5. 2020

Pandamie Corrina viru přinesla mnoho nejistot, ale nenastanou-li nějaké vyjimečné stavy, využili bychom určítého uvolnění a sešli se k 19. Dylan Days / Zimmerman Frei v sobotu 23. května o třetí odpolední v zahrádce U Kaštanu. Letos to bude vzhledem k okolnostem ještě neformálnější než obvykle. Rozpravy, žel, vynecháme, hrát by se mělo venku na od výčepu vzdálenějším konci zahrádky (jak je pískoviště). Kaštan tam slíbil nachystat menší PA a mix se 16 vstupy, na zvukaře bychom rádi vybrali do klobouku, vstupné nebude. Plakátek berte, prosím, jako orientační, letos to bude fungovat spíš jako otevřená scéna, dá se předpokládat, že se zapojí ještě další příchozí, a může docházet k zajímavým kombinacím. Pokud by se počasí zvrtlo, Kaštan by nám poskytl azyl pod střechou, což by ale znamenalo stát se Masked & Anonymous rouškami a další omezení, nezmění-li se nařízení (na zahrádce je dostatek stolů a prostoru, aby bylo možné udržet požadovaný odstup, když při konzumaci roušku odložíte).

Upozorňovat vás na to, že za měsíc a kousek má BD vydat svůj nový počin, konečně zase autorský, a na tři písně, které od konce března vypustil, by zřejmě bylo nošením kůrovce do lesa, můžeme si o tom popovídat za dva týdny.

5. 2. 2020

19. Dylan Days / Zimmerman Frei se uskuteční v sobotu 23. května opět u Kaštanu.

Ty minulé si můžete připomenout článkem Ivana Kotta, který vyšel v 10. čísle zpravodaje Jonáš.
A také několika vidozázmay BH, za něž jsem vděčný, měl jsem obavu, že z minulého roku nic zdokumentováno není.

7. 5. 2019

Kaštan zahájil předprodej vstupenek na 18. Dylan Days / Zimmerman Frei. V něm si je můžete pořídit za 180 Kč, na místě budou za 200.

Pokud jste přehlédli recenzi Luceren od Daniela Konráda nebo zvlášť neděli, pondělí či úterý od Ondřeje Bezra, můžete si doplnit dojmy.

9. 4. 2019

18. Dylan Days plakát

Hlavní událostí těchto dnů je samozřejmě Triplicate v Lucerně, ale neměli byste nechat bez povšimnutí ani to, že program 18. Dylan Days / Zimmerman Frei je již připraven. Byť jste nyní třeba zasyceni, do června vám vytráví.

8. 3. 2019

18. Dylan Days / Zimmerman Frei se uskuteční 8. června opět u Kaštanu.

V přehledu Dylan Days byly doplněny odkazy na fotky a videa.

30. 5. 2018

Tak už je to za námi. Přes moje organizační nedorazy a (eufemisticky řečeno) časoprostorový optimismus to nakonec dopadlo dle mého soudu ještě poměrně dobře a nikdo snad nebyl vyloženě nespokojen.

V pondělních Lidových Novinách vyšla recenze Ondřeje Bezra.

Jedna pravidelná účastnice už stihla nasdílet fotky a videa, fotky je možné si i stáhnout,

Fotky dalšího pravidelného účastníka jsou zde.

Téměř vše bylo také díky jinému pravidelnému účastníkovi zaznamenáno statickou kamerou (občas vznikla pauza kvůli výměně baterie), to bude zpracováno a zpřístupněno v dohledné době. Sledujte parkomaty a tyto stránky, dozvíte se.

A zaktualizoval jsem přehled Dylan Days.

28. 4. 2018

Kaštan zahájil předprodej vstupenek na 17. Dylan Days / Zimmerman Frei. V něm si je můžete pořídit za 180 Kč, na místě budou za 200.

17. 4. 2018

Ten chlap je prostě dobrej. Hodinu a třičtvrtě sázel jeden kousek za druhým, bušil do klavíru a občas trdloval vprostřed scény. A zpíval, jako už dávno ne (že by ta sinatrománie přece jen k něčemu byla?). Moc pěknou recenzi napsal Daniel Konrád, tradičně dobrou Ondřej Bezr.

A nám už se to taky blíží. Otec prvého výše jmenovaného nám vyloží, jak se to má s oním Frankem, a pak ještě zahraje na harmoniku ve Skupině toho druhého výše jmenovaného.

28. 3. 2018

17. Dylan Days plakát

Pokud patříte mezi ty, kdo si nepřivstali a už na ně nevybyl lístek do Brna, nezoufejte! Náruč 17. Dylan Days / Zimmerman Frei je vám doširoka otevřena a šťastnější jedinci se s vámi jistě rádi podělí o své zážitky :-) Ale to samozřejmě není jediný důvod, proč 26. května zamířit ke Kaštanu.

První část (tentokrát dole v prostorách PopMusea) začne poslechovkou Jiřího Baxy nazvanou Bob Dylan cizinec i našinec. Naváže Zdenek Pecka rešeršní kompilací Jak Bob Dylan vnáší do amerických soudních judikátů komplexní poezii. A pokud vám nejde z hlavy Bobšova posedlost Sinatrou, určitě vás zaujme i Frankie and Bobby: Dva pohledy na Velký americký zpěvník v podání Ondřeje Konráda. Již nahoře v sále bude následovat Zimmerman Frei alias Dylan pořád jinak, toho se ujmou Memory Band, Broken Harp, Neband, The Group, Petr “Bubák” Bublák, The Tired Horses a last but not least Vladimír Merta.

Podrobnosti s odkazy a ukázkami zde

25. 3. 2017

Hmmmm, do třetice všeho ... čeho vlastně? Potřetí opakovaný vtip (a ještě v trojnásobné dávce) přestává být ... Nebo mi to jenom nedochází?

16. Dylan Days plakát Mistr se sice odebral na dlouhodobější sinatrovský trip(l), ale chcete-li si čas potřebný k tomu, než konečně pochopíte genialitu i tohoto jeho kroku, zpříjemnit vzpomínkou na staré i novější časy, náruč 16. Dylan Days je vám otevřena.

Letošní ročník zahájí Ondřej Konrád s výběrem nejpozoruhodnějších zpracování Dylanových písní z poslední doby, nazvaným Dekáda dalších coververzí, Michal Sýkora zasadí Nobelovu cenu pro B.D. do literárněvědných souvislostí a Vladimír Merta uvede My name it means nothing, tedy své "nobelovské monodrAMa pro dva hlasy". V navazující hudební části po svém uchopí klasiku i písně opomíjené tři kapely, dva sólisté a jedno rodinné trio, tedy Memory Band známý z loňska, Sam’s Band Petra Samšuka a Argonauti Jasona Mashaka, Jan Řepka, Petr “Bubák” Bublák a Radosti života.

Podrobnosti s odkazy a ukázkami zde

31. 5. 2016

Omlouvám se všem, kteří zde v mezidobí hledali novinky. Nejprve nebyly a pak už jsem to nestíhal.

Každopádně u Kaštanu to bylo - aspoň dle soudu nejen mého a navzdory tomu, že Jakub Guziur kvůli pobytu v nemocnici nedorazil, souhrn jeho příspěvku si můžete přečíst zde - velmi vyvedené. Nestihli-li jste nebo byste si rádi dali nášup, přijeďte v sobotu do Černošic.

Máte-li nějaké dojmy, foto či video, podělte se.

27. 4. 2016

Oficiální program 15. Dylan Days / Zimmerman Frei je připraven. Ale lze očekávat i nějaká příjemná překvapení.

17. 4. 2016

Shadows in the Night mě nakonec velmi příjemně překvapily, ale jestli Mistr hodlá pokračovat další kolekcí sinatrovek, zavání to již jistou urputností až zatvrzelostí. Pokud by však po tomto autoportrétu cizí tváří následoval nějaký nový John Wesley, jistě bychom nelitovali.

14. 4. 2016

Příprava programu obou částí 15. Dylan Days / Zimmerman Frei je v již pokročilém stádiu.

V sobotu 28. května na scéně Unijazzu u Kaštanu začne v 15:00 blok odborných příspěvků s audio ukázkami, rozhovorů a akustické hudby za účasti mj. autora knihy Mýtus Boba Dylana a četných dylanologických studií Jakuba Guziura, předního amerického znalce kořenů blues z memphiské univerzity, autora řady knih a významného interpreta blues revivalu Davida Evanse a letos rovněž jubilujícího Vladimíra Merty. Od sedmi do osmi bude pauza na večeři a nachystání a nazvučení aparatury a nástrojů a od osmi zahrají Memory Band, Petr “Bubák” Bublák a Ondřej Konrád s Blues session.

V sobotu 4. června zahrají v parku Berounka v Černošicích od 16:00 Broken Harp, Petr “Bubák” Bublák, Memory Band a Původní Bureš. Je to kousek od vlaku a vstup je zdarma. Pokud dorazíte již dříve, můžete zastihnout i královský průvod na Karlštejn.

Nějaké ukázky:

18. 3. 2016

Zase tři roky utekly a během nich jsme se třikrát sešli U Holečků k posezení spíše soukromého rázu, byť program byl péčí Jana Sobotky připraven vždy profesionálně. Vzhledem ke všem slavným výročím a třičtvrtěstoletinám Velkého Bobše jsme se rozhodli vylézt opět na světlo a ve spolupráci s Unijazzem a Městem Černošice připravit hned dvé setkání. Prvé se uskuteční v sobotu 28. května na scéně Unijazzu u Kaštanu a zahrne odborné příspěvky i hudební vstupy. O týden později v sobotu 4. června naváže open air na břehu Berounky v Černošicích. Program by se zde měl objevit co nevidět - sledujte parkomaty a tyto stránky.

27. 4. 2013

Ne že by se po ty dva roky nic nedělo, právě naopak. Ale nic nedospělo až do fáze, kdy už nezbývá, než urvat čas a něco sem konečně napsat.

Po předloňském jedenáctém ročníku a několika dalších nedotažených pokusech to letos vypadá, že by se díky péči a úsilí Jana Sobotky mohly Dylan Days opět uskutečnit. Momentálně jsme ve fázi zjišťování zájmu. Máte-li jej, neváhejte a napište. Ale nejdřív si přečtěte motivační dopis:

"Dobří lidé,
je tomu již osmnácte roků, co jsme se sešli v Daňkovicích na Vysočině za účelem poslechu, zkoumání, ano i živého provozování písní Boba Dylana, případně muzikantů s ním tak či onak souvisejících. Na první setkání navázalo devatero dalších a teprve zrušení daňkovické základny přivodilo předčasný skon této ušlechtilé tradice. Zbyla nám excelentní coververze Maggie´s Farm bří Bubláků a další nahrávky z nočních Zimmerman frei sessionů, velice trefná kresba Pavla Reisenauera v Respektu, vydařená charakteristika „přinejlepším klub osamělých srdcí a přinejhorším spolek militantních bláznů“a pocit, že spíše než forever young se nikdy nevrátí pohádka mládí. Tím spíše, že v téže době podobně dohasínaly i ambicióznější akce našich evropských kolegů na alpském hradě Plankensteině.

Jaké však bylo naše překvapení, když se po šestileté pauze ozvali pamětníci se zájmem navázat na daňkovickou tradici - s jejich pomocí se pak u příležitosti sedmdesátin starého pána ukutečnily jedenácté Dylan Days, a to v Afro-američošicích u Prahy. Poté se ozvali další veteráni z jihovýchodního konce Moravy, ale nakonec se celá záležitost zřejmě samovolně přesouvá do Stověžaté nad Stříbropěnnou.
A zde jsme u jádra věci: v dané chvíli bychom rádi znali rozsah skutečného zájmu o podobnou akci, abychom pro ni stanovili patřičnou míru. A zda vůbec – také už nemáme tolik sil jako před lety, zvláště někteří.

Pokud jde o program, lze se držet osvědčeného mustru. Zatímco ale v devadesátých letech jsme si vesměs doplňovali mezery a doháněli zpoždění, což dnes – kdy DVD Don´t Look Back žloutnou na sluníčku v novinových stáncích - by bylo jen úsměvným anachronismem, nyní bychom se chtěli vrátit k otázkám, které jsme před lety jen pootevřeli: například pozvat pamětníky různých generací, aby se pokusili popsat kontext, v němž se v tuzemských poměrech s Dylanovými písničkami poprvé setkali (zhruba v duchu memoárů Ondřeje Konráda ve sborníku A to je blues...).
Druhým okruhem by byla možnost věnovat se jakékoliv otázce, kterou ten který účastník považuje za nějakým způsobem pozoruhodnou (např. je připraven příspěvek na téma (ne)dostupnosti terénních nahrávek a race records na přelomu padesáties a šedesáties, v souvislosti s Bobovým vyrabováním diskotéky Walta Conleyho a Dave Hamila).

Závěrem by samozřejmě byl obvyklý bobfest Zimmerman frei - zde se obracíme na všechny hudbyschopné zájemce. Podmínka je jediná: drtivá většina setu by měla pocházet z Dylanova zpěvníčku. Máme za to, že toho starý pán naskládal snad dost, aby si každý mohl vybrat; zbytek by měl aspoň nějakým způsobem s Dylanem souviset (zvláště vítány budou chvalozpěvy na BD).
Ozvučení předpokládáme elementární, jako na louisianské tancovačce, tedy komba plus mikrofony pro zpěv, pokud se nebude hrát čistě unplugged. Finance budou řešeny jako na hoots ve Village, tedy do klobouku. Snažíme se vrátit na počátek a eliminovat obvyklý - vůči Dylanovi veskrze indiferentní - divácký kompars, který sice dodával předešlým ročníkům mohutnosti a lesku, ale vposledku představoval v mnohém ohledu spíše břemeno.

Jako nejpříhodnější termín se nám jeví sobota 8.června. Máme představu, že od čtyř hodin odpoledních by se vedly řeči a od sedmi podvečerních provozoval zpěv s průvodem nástrojů. Místa konání jsou v jednání, ale bude velmi záviset právě na vašem zájmu (v pěti v domáckém prostředí, v deseti v hospodě či kavárně, atd. přes Lucernu až po Strahovský stadion).
Prosíme tedy ty, kdo by si přáli, ať už příspěvkem, hudbou či jen posluchačsky, zúčastnit nebo alespoň být průběžně informováni o tom, co se připravuje, aby nám dali obratem vědět. Samozřejmě Vám budeme vděčni, když tento zvací dopis přepošlete možným zájemcům ze svého okolí. Rádi bychom v této chvíli měli jasno, zda zkrátka it´s all over now, baby blue, nebo zda přece jen the best is allways yet to come.

Za osamělá srdce Tomáš Lavický, za militantní blázny Jan Sobotka"

10. 6. 2011

Tak už to vím. Byla to kachna (Duck of York, devátá zleva). Dylan v Praze na podzim nejspíš nebude. Z Live Nation mi odpověděli toto: "Koncert Boba Dylana jsme delali v lonskem roce, neni tedy pravdepodobne, ze budeme delat koncert letos." No jo, no, co naděláme. A v Mohuči i v Hamburku už mají vyprodáno. Tak snad nám mládenec ještě chvíli vydrží trajdat po světě.


Usilovně ... no tak dobře ... ve volných chvílích se snažím pracovat na převodu stránek věnovaných historii Dylan Days a na zachycení dojmů, případně i fakt z těch letošních. Dostal jsem už i nějaké fotky, pokud jste tam také fotili a byli ochotni se podělit, zkontaktujte mě, prosím.

7. 6. 2011

Tak je to za námi a bylo to fajn. Nepamětníci byli nadšeni, já spokojený. Nedošlo sice na tak nezapomenutelné momenty jako kdysi v Daňkovicích (no jo, taky jsme byli mladší a nadšenější, že), ale na druhou stranu to bylo v Černošicích kompaktnější a bez hluchých míst (aspoň doufám). I když Wabi Daněk nakonec nedorazil a omluvil se i úvodní Old Wave Band, bylo programu nakonec tak akorát. Budu se snažit při dobré paměti sepsat něco víc a přednostně převést stránky týkající se historie Dylan Days.


V Černošicích probleskla informace, že by snad měl být Dylan na podzim v Praze. Že to říkali v televizi. Bral jsem to dost skepticky, ale když mi i Honza Sobotka potvrdil, že to od někoho slyšel, začal jsem pátrat. A mé úsilí bylo nakonec korunováno. Můj dávný známý Petr Vizina to říká na konci své reportáže k Bobšovu výročí. Zatím se mi ho nepodařilo zkontaktovat, ale jak něco zjistím, dám vědět. Nebo víte-li něco více vy, ozvěte se.

1. 6. 2011

Jako zvláštní host na letošních Dylan Days vystoupí Wabi Daněk. Jeho překlad a podání Simple Twist of Fate můžete znát z desky Dylanovky Roberta Křesťana a Druhé Trávy.


Český rozhlas Vltava vysílal v pátek 27. 5. k Dylanovým sedmdesátinám tříhodinový pořad Bob Dylan, básník rockové éry a ničitel mýtů, který připravil Petr Dorůžka ve spolupráci s Janem Sobotkou a Michalem Plzákem. Je možné si ho poslechnout ze záznamu.

24. 5. 2011

Tak je to tady. Dnes slaví Dylan sedmdesátiny. My si to připomeneme za jedenáct dní.

15. 5. 2011

11. Dylan Days plakát Dobrá věc se podařila ... tedy, abychom nepředbíhali přespříliš ... snad se všechno podaří. Od města Černošic jsme dostali nejen důvěru, ale i grant, takže příprava 11. Dylan Days se rozjela na plné obrátky. Dylan nemá sedmdesátiny každý rok, tak si to 4. června nenechte ujít. Program začne v Club Kino od 17:00 video retrospektivou mapující zajímavé momenty Dylanovy kariéry. Od šesti se pak bude hrát střídavě na venkovním a vnitřím pódiu. Podrobnosti najdete na plakátku a zde

17. 1. 2011

Po sedmi letech hubených by se měly u příležitosti páně Zimmermanových sedmdesátin opět uskutečnit Dylan Days. Tentokrát ne ale jako obvykle v kulturáčku v Daňkovicích, nýbrž v Club Kino v Černošicích. Na pódiu by se měli mj. objevit Ivan Hlas a Naslouchejte hlasu vypravěče. Zatrhněte si v kalendářích sobotu 4. června a sledujte parkovací automaty & tyto stránky.

9. 1. 2011

Tady se snad v blízké budoucnosti opět budou nacházet stránky věnované Bobu Dylanovi, českým coververzím a překladům jeho textů, Dylan Days a tak různě podobně. Už se na nich zvolna pracuje, jen co se to trochu líp naučím a vybude mi na to čas.

Zatím se můžete podívat na kopii původních stránek, ale asi nebudou fungovat všechny odkazy a tak podobně.